Moskva.
"Nie je to tak, že americká strana nezabránila gruzínskemu vedeniu v spáchaní trestného činu? Americká strana v skutočnosti ozbrojila a vycvičila gruzínsku armádu," uviedol Putin v rozhovore pre americkú spravodajskú televíznu stanicu CNN, ktorého časť odvysielala ruská štátna televízia.
"Prečo... sa snažiť dosiahnuť zložité kompromisné riešenie v mierovom procese? Je ľahšie vyzbrojiť jednu zo strán a vyprovokovať ju k zabíjaniu. A je to vybavené... Narastá podozrenie, že niekto v USA vyrobil tento konflikt so zámerom vytvoriť ešte napätejšiu situáciu a konkurenčnú výhodu pre jedného z kandidátov bojujúcich o úrad amerického prezident," povedal Putin v interview.
Kríza vypukla začiatkom tohto mesiaca, keď sa Gruzínsko pokúsilo silou znovu získať separatistický región Južné Osetsko a Rusko uskutočnilo zdrvujúci protiútok.
Ruské sily rýchlo vytlačili gruzínsku armádu zo separatistického regiónu a ešte stále okupujú niektoré oblasti Gruzínska. Moskva v utorok oznámila, že uznala nezávislosť Južného Osetska a ďalšieho odštiepeneckého regiónu Abcházsko.
USA a Európa požadujú, aby Rusko rešpektovalo dohodu o prímerí, ktorú sprostredkovalo Francúzsko, a aby stiahlo svojich vojakov z Gruzínska vrátane nárazníkových zón, ktoré určila Moskva.
Bezpečnostná rada OSN sa dnes v New Yorku stretla za zatvorenými dverami, aby prediskutovala krízu v Gruzínsku. Ide o prvé stretnutie tohto vplyvného orgánu odvtedy, čo Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska a Abcházska.
Tento krok Ruska, ktorý je v rozpore s predchádzajúcimi rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN, vyvolal okamžité odsúdenie zo strany USA a Európskej únie. USA a EÚ dokonca oznámili, že budú zvažovať aj sankcie voči Rusku.
Nie je však jasné, aké opatrenia by mohla podniknúť BR OSN voči Moskve. Rusko - jeden z piatich stálych členov BR popri Británii, Číne, Francúzsku a USA - má totiž právo veta.
USA: Je to smiešne a prosté
Obvinenia ruského premiéra Vladimira Putina, že Spojené štáty sú pôvodcom konfliktu v Gruzínsku sú "smiešne". Povedal to dnes hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Robert Wood.
"Tento druh obvinení, že Spojené štáty sú zapletené do podnecovania (vojny), viete, je bez základu a sú ... smiešne - prosté a jednoduché," povedal Wood.
Ako dodal hovorca, Rusko musí ukončiť svoju okupáciu Gruzínska a dodržať dohodu o prímerí z 11. augusta, ktorou sa ukončil vojenský konflikt v bývalej sovietskej republike o jej dva odštiepenecké regióny Abcházsko a Južné Osetsko.
"Musí prestať obviňovať ostatných z agresie, ktorú uskutočnilo proti svojmu susedovi," pripomenul Wood.
Americký prezident George W. Bush odsúdil utorňajšie rozhodnutie Ruska, ktoré uznalo nezávislosť oboch gruzínskych separatistických regiónov aj napriek odmietavej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN. Tá sa zišla vo štvrtok v New Yorku.
"Rusko robí skvelú prácu pre vlastnú izoláciu," dodal Wood.