SME
Nedeľa, 19. január, 2020 | Meniny má Drahomíra, Mário
AKTAULIZOVANÉ 19:00

Rusko uznalo nezávislosť Južného Osetska a Abcházska

Medvedev podpísal dekréty o nezávislosti gruzínskych regiónov. Vyhlásil, že Rusko sa studenej vojny nebojí. Gruzínsko hovorí o anexii.

Obyvateľ mesta Cchinvali oslavuje nezávislosť Južného Osetska.Obyvateľ mesta Cchinvali oslavuje nezávislosť Južného Osetska.(Zdroj: ČTK/AP)

Moskva. Ruský prezident Dmitrij Medvedev sa dnes vzoprel nátlaku USA a podpísal dekréty, ktorými uznáva nezávislosť gruzínskych separatistických regiónov Abcházska a Južného Osetska.

"Podpísal som dekréty o uznaní nezávislosti Južného Osetska a nezávislosti Abcházska zo strany Ruskej federácie," povedal Medvedev v televíznom vyhlásení.

Ruský parlament jednomyseľne vyzval Medvedeva na uznanie nezávislosti Abcházska a Južného Osetska v pondelok. Po hornej komore - Rade federácie schválili nezáväznú rezolúciu aj poslanci dolnej komory - Štátnej dumy, v ktorej dominuje prokremeľská strana Jednotné Rusko.

Južné Osetsko a Abcházsko sú de facto nezávislé od vlády v Tbilisi od začiatku 90. rokov. Obom regiónom poskytuje Rusko ekonomickú a diplomatickú podporu, žiaden štát ich však doposiaľ diplomaticky neuznal.

Rusko s nimi podpíše aj zmluvy o priateľských vzťahoch a spolupráci. Medvedevove dekréty tiež nariaďujú ruskému ministerstvu obrany, aby v Abcházsku a Južnom Osetsku zabezpečili mier dovtedy, kým tieto zmluvy nebudú podpísané.

"Vzhľadom na súčasnú krízu bolo potrebné prijať rozhodnutie... Nie je to ľahká voľba, ale toto je jediná šanca zachrániť životy ľudí," povedal Medvedev v televíznom prejave.

"Rusko je štátom, ktorý si musí zaistiť svoje záujmy po celej dĺžke svojich hraníc, to je úplne jasné," povedal šéf Kremľa pre televíznu stanicu CNN. "Zasahovať do ďalších konfliktov však samozrejme nebudeme."

Líder Južného Osetska Eduard Kokojty uviedol, že požiada Moskvu, aby zriadila vojenskú základňu na juhoosetskom území.

Medvedev: Studenej vojny sa nebojíme

Medvedev dnes vyhlásil, že jeho krajina nemá v úmysle vyvolať novú studenú vojnu, ale ani sa jej nebojí.

"Nebojíme sa ničoho, ani perspektívy novej studenej vojny. Ale neželáme si ju," uviedol Medvedev niekoľko hodín po uznaní nezávislosti Abcházska a Južného Osetska.

Podľa šéfa Kremľa je v súčasnej situácii rozhodujúci postoj západných partnerov: "Ak budú chcieť zachovať dobré vzťahy medzi Západom a Ruskom, tak pochopia dôvody nášho rozhodnutia."

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov nepovažuje za pravdepodobné, že by sa Moskva mohla pre uznanie Abcházska a Južného Osetska dostať do medzinárodnej izolácie. Podľa jeho slov netreba situáciu zbytočne dramatizovať.

Lavrov vyjadril presvedčenie, že nakoniec zvíťazí zdravý rozum. Uviedol tiež, že neočakáva, že by sa Abcházsko a Južné Osetsko v budúcnosti pripojili k Rusku.

Gruzínsko: Je to anexia

Uznanie nezávislosti gruzínskych separatistických regiónov Južného Osetska a Abcházska ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom sa rovná anexii gruzínskeho teritória Moskvou. Uviedol to dnes námestník gruzínskeho ministra zahraničných vecí Giga Bokeria.

"Je to neskrývaná anexia týchto území, ktoré sú súčasťou Gruzínska," povedal.

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí označilo v utorok ruské rozhodnutie za poľutovaniahodné. "Považujeme toto rozhodnutie za poľutovaniahodné a pripomíname, že nám záleží na územnej celistvosti Gruzínska,“ vyhlásil hovorca ministerstva zahraničia Eric Chevallier.

Podobne sa vyjadrila aj Veľká Británia. "Je to v rozpore so záväzkami, ktoré Rusko prijalo v rezolúciách Bezpečnostnej rady OSN. Neprispeje to k mieru na Kaukaze," vyhlásilo britské ministerstvo zahraničia.

Uznanie nezávislosti Abcházska a Južného Osetska odmietli aj Švédsko, Nemecko, USA a Taliansko. Podľa švédskeho šéfa diplomacie Carla Bildta Rusko úmyselne porušilo medzinárodné právo.

Taliansky minister zahraničia Franco Frattini má podobný názor a "jednostranné" rozhodnutie Ruska nemá podľa neho medzinárodne "právnu váhu".

Nemecká kancelárka Angela Merkelová považuje ruský krok za "absolútne neprijateľný", pričom očakáva, že tento názor bude jednotne zdieľať celá Európska únia. Americká šéfka diplomacie Condoleezza Riceová považuje ruské rozhodnutie za poľutovaniahodné.

Separatisti oslavujú

Obyvatelia gruzínskeho separatistického regiónu Abcházsko dnes začali s búrlivými oslavami po tom, čo ruský prezident Dmitrij Medvedev dekrétom uznal ich nezávislosť spolu s nezávislosťou Južného Osetska.

Oslavujúci ľudia strieľali do vzduchu, otvárali fľaše šampanského a plakali od radosti, uviedla agentúra Reuters. V abcházskom hlavnom meste Suchumi na pobreží Čierneho mora zaplavili ľudia ulice iba krátko po Medvedevovom televíznom vyhlásení, že uznal nezávislosť oboch gruzínskych odštiepeneckých regiónov.

"Sme šťastní. Všetci máme v očiach slzy. Cítime hrdosť na náš národ," uviedol 38-ročná abcházska právnička Aida Gubazová. "Po tom, všetkom, čím sme museli prejsť, teraz dostávame svoju odmenu," dodala.

Oslavy sa začali aj v centre juhoosetského hlavného mesta Cchinvali. Z jeho predmestí sa ozývala streľba do vzduchu.

Základné fakty o separatistických regiónoch

Južné Osetsko

Južné Osetsko má 70 tisíc obyvateľov a leží na Kaukaze. Je to proruský región oddelený od Severného Osetska, ktoré je súčasťou Ruska. Väčšina obyvateľov má ruský cestovný pas a miestnou menou je rubeľ. Väčšina obyvateľov sa hlási k ortodoxným kresťanom.

Tak ako Abcházsko, aj Južné Osetsko sú miestom dlhodobého "zmrazeného konfliktu" a do utorka ich vládu nikto neuznal. Konflikt sa začal v roku 1990, keď sa Južné Osetsko vyhlásilo za sovietsku republiku.

Tento krok odmietlo Gruzínsko, ktoré neuznalo regiónu jeho autonómny štatút. Dve referendá v roku 1992 a 2006 požadujúce nezávislosť, neboli medzinárodne uznané.

Abcházsko

Abcházsko, ktoré má okolo 250 tisíc obyvateľov a tiež väčšina z nich má ruské cestovné doklady, zaberá približne 12 percent územia Gruzínska. Etnickí Abcházci sú väčšinou ortodoxní kresťania, ale veľkú časť ďalších skupín tvoria moslimovia.

Abcházsko bojuje za nezávislosť od pádu Sovietskeho zväzu, pričom ju jednostranne vyhlásilo v júli 1992. Gruzínsko následne vyslalo do oblasti svojich vojakov. Koncom roku 1993 ich vytlačili za silných bojov, počas ktorých zahynulo niekoľko tisíc ľudí.

Prímerie dosiahnuté v máji 1994 bolo krehké a v regióne dochádzalo k častým zrážkam. Pod úplnou kontrolou separatistov je Abcházsko od 12. augusta, keď gruzínskych vojakov vyhnali zo strategickej oblasti Kodori, jedinej časti odštiepeneckého regiónu, ktorú kontrolovalo Gruzínsko.

SITA
Rusko odložilo návštevu z NATO aj spoločné manévre

Rusko má v úmysle odložiť návštevy vysokých predstaviteľov Severoatlantickej aliancie (NATO), vrátane nadchádzajúcej návštevy generálneho tajomníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera, a pozastaví svoju účasť na spoločných vojenských cvičeniach. Oznámil to dnes na tlačovej konferencii v Moskve ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin.

Povedal, že by bolo vhodné zastaviť aj všetku spoluprácu s NATO v oblasti mierových síl "na najmenej šesť mesiacov". Dodal však, že Rusko bude nateraz pokračovať v spolupráci s alianciou na operáciách v Afganistane.

Členské krajiny NATO v súčasnosti obsluhujú letecký zásobovací most cez ruský vzdušný priestor. Úroveň spolupráce podľa Rogozina treba držať "pod kontrolou".

Je svet späť v roku 1914?

Rogozinove vyjadrenia priniesol dnes aj ekonomický denník RBK-Daily. Ruský veľvyslanec pri NATO vyhlásil, že súčasná politická atmosféra v Európe pripomína napätie pred vypuknutím prvej svetovej vojny. Gruzínsky prezident Michail Saakašvili je podľa neho potenciálnym katalyzátorom konfliktu a Rusko a Západ by mali upraviť svoje vzťahy na pragmatickejšom základe.

Rogozin bol odvolaný z Bruselu "na konzultácie" po rozhodnutí aliancie zmraziť pravidelné kontakty s Moskvou po ruskom potlačení gruzínskeho pokusu zmocniť sa povstaleckého regiónu Južné Osetsko silou.

"Všeobecne hovoriac, súčasná atmosféra mi pripomína situáciu v Európe v roku 1914... keď sa pre jedného teroristu dostali svetové mocnosti do konfliktu," povedal Rogozin novinám.

"Dúfam, že Michail Saakašvili nebude zapísaný v dejinách ako nový Gavrilo Princip," povedal v narážke na srbského nacionalistu, ktorý v auguste 1914 zavraždil rakúskouhorského arcivojvodu Františka Ferdinanda, a rozpútal tak prvú svetovú vojnu.

"Aká krehká a slabá by sa musela javiť súčasná rovnováha síl vo svete, ak by ju treťoradý politik s ambíciami führera mohol priviesť na okraj kolapsu," pokračoval.

Svet desí slabé aj silné Rusko

Ruský prezident Dmitrij Medvedev v pondelok uviedol, že Rusko nemá strach z možnosti, že NATO sprísni sankcie voči nemu. Povedal, že ak aliancia preruší s Moskvou spoluprácu, "nič strašné sa nám nestane".

Rogozin povedal, že diplomatická konfrontácia pre Gruzínsko je iba jedným prvkom v širšom politickom probléme. Moskva sa opakovane ponosovala, že je Západ neochotný zobrať do úvahy ruské národné záujmy, vrátane ostrých výhrad Moskvy voči expanzii NATO a rozšíreniu systému americkej protiraketovej obrany v Európe. Pokusy dosiahnuť prímerie so Západom podľa veľvyslanca zlyhali.

"Silné Rusko desí Američanov a ich klientov. A slabé Rusko ich desí rovnako...Logický záver toho je, že by bolo lepšie, ak by nebolo žiadne Rusko," dodal.

Rusko by podľa jeho vyjadrenia malo prehodnotiť svoje vzťahy so Západom na prísne pragmatickom základe, budujúc si vlastnú obranu.

"Dobrý výkon našej armády v Osetsku už urobil dojem na našich partnerov. Mali by sme urobiť všetko pre podporenie tohto dojmu a pre ukončenie raz a navždy akéhokoľvek pokusu našich partnerov riešiť akékoľvek problémy silou," citovala jeho slová tlačová agentúra Reuters.

TASR

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 2. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 3. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 4. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých
 5. Viete, prečo sú dôležité ekologické predajne?
 6. Prichádza nová doba: firmy, ktoré riešia spoločenské problémy
 7. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je?
 8. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár
 9. Nové VIVO! Bratislava žne úspechy
 10. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami
 1. V košickom Kauflande pribudol nový McDonald´s
 2. Duálna akadémia: Na strednej škole sa vzdelávajú, aj zarábajú
 3. SEAT získal titul Company of the Year na CES 2020
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny
 5. Česko-Slovenský ples sa blíži, v predaji sú posledné vstupenky
 6. Nezabudnite na svoju povinnosť do konca januára 2020!
 7. Na otočku či pár dní. Tieto výlety za hranice zvládnete hocikedy
 8. myhive Polus Towers menia meno na myhive Vajnorská
 9. Ako budeme jesť v roku 2020? Letí výstrednosť aj ekológia
 10. Ako na nový rok… Za toto rozhodne neplaťte!
 1. First moment Turecko: Deväť hotelov len pre dospelých 15 945
 2. Slovenský magazín čítajú v 83 krajinách sveta. Viete, o čom je? 11 136
 3. Takto by ste sa mali správať v horách, radí horský záchranár 10 223
 4. Tipy, kam so školákmi na dovolenku cez jarné prázdniny 9 962
 5. Tipy od sprievodkyne: Magický Marakéš vás očarí svojimi vôňami 8 976
 6. Miesta na Slovensku, o ktorých ste možno nevedeli 8 760
 7. Vydávajú tých, ktorých sa iní báli. Vydavateľstvo Absynt 8 178
 8. Obraz, ktorý chceli komunisti do každého bytu, ide na kreditky 8 148
 9. Keď okolo neho kráčali, vždy spal. Čo prežívajú zachránení 7 896
 10. Ako na nový rok… Za toto rozhodne neplaťte! 7 163

Hlavné správy zo Sme.sk

Petra Vlhová prijíma gratuláciu od Mikaely Shiffrinovej.

Čo ja s tým mám? Reaguje Fico na Počiatkovo video s Trnkom

Šéf Smeru dáva od svojho exministra ruky preč.

Predseda Smeru Robert Fico dáva od Jána Počiatka ruky preč.
Píše Silvia Hudáčková

Z prekvapivého víťazstva Zuzany Čaputovej sa nepoučili

Netreba sa hanbiť, ak na prvý raz nie je paritné zastúpenie mužov i žien.

Zuzana Čaputová sa prihovára podporovateľom po volebnom víťazstva vo februári 2019.

Harryho a Meghan už nebudú oslovovať kráľovská výsosť

Tituly vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu im zostanú.

Princ Harry so svojou manželkou Meghan.

Neprehliadnite tiež

Nechce návrat do 80. rokov. Putin odmieta neobmedzený mandát pre prezidenta

Podľa prezidenta by to bolo ako za čias Sovietskeho zväzu.

Vladimir Putin.

Protivládne protesty v Bejrúte si vyžiadali vyše 160 zranených

Protesty sa v Libanone konajú od 17. októbra 2019.

Protesty sa v Libanone konajú už od októbra minulého roka.

Milencov z Osvienčimu spojila vojna a rozdelil mier. Slovenka a Poliak prežili aj pochody smrti

Helena a David sa znovu sa stretli po 72 rokoch. On jej zaspieval maďarskú pieseň, ktorú ho naučila v tábore. Chcel ukázať, že nezabudol slová.

Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau.

Harryho a Meghan už nebudú oslovovať kráľovská výsosť

Tituly vojvodu a vojvodkyne zo Sussexu im zostanú.

Princ Harry so svojou manželkou Meghan.