NEW YORK. Nadchádzajúca nominácia zo strany delegátov na nominačnom zjazde Demokratickej strany v Denveri je pre kandidáta na amerického prezidenta Baracka Obamu len formalitou. Rozhodujúcejším bude, či sa Obamovi podarí nabrať elán, pretože podľa prieskumov verejnej mienky stratil dlhodobý náskok pred svojím republikánskym súperom Johnom McCainom. Hlavný dôvod je zjavný - stúpenci Hillary Clintonovej sú naďalej skeptickí.
Na nominačnom zjazde demokratov, ktorý sa začne v pondelok o 23.hodine SELČ, si Obama nesmie dovoliť žiadnu chybu. Chyba, akú urobil pri predstavovaní svojho viceprezidenta Josepha Bidena, ktorého ohlásil ako "budúceho prezidenta Spojených štátov", by bola osudná.
Úspešný nominačný zjazd demokratov by však Obamovi mohol aspoň krátkodobo opäť priniesť niekoľkopercentný náskok. Podľa nového prieskumu televízie CNN, ktorý bol realizovaný pred začiatkom konventu, má Obama aj McCain rovnakú 47-percentnú podporu. Pred mesiacom mal však ešte kandidát demokratov sedempercentný náskok.
Ešte koncom júna sa 16 percent stúpencov Clintonovej vyhrážalo, že budú radšej hlasovať na republikána McCaina. Clintonová, ktorá v júni odstúpila od vnútrostraníckeho volebného boja, chce hlasy jej delegátov dať Obamovi. Konvent má otvoriť príhovorom Michelle Obamová, jej manžel má vystúpiť až v závere zjazdu, vo štvrtok. V utorok vystúpi Clintonová a v stredu delegátom prihovorí kandidát na viceprezidenta Biden.
Riceová chváli Bidena ako skvelého štátnika
Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová dnes vychválila senátora Joa Bidena, novovymenovaného demokratického kandidáta na viceprezidenta, ako štátnika a "pravého vlastenca".
"Nebudem komentovať politické súvislosti. Len poviem, že senátor Biden je jednoznačne veľmi dobrý štátnik," povedala Riceová novinárom, keď priletela do Izraela na rozhovory o izraelsko-palestínskom mieri. "Je to pravý vlastenec," dodala.
Takéto vrúcne slová od Riceovej sú nezvyčajné, pretože sa vyhýba vyjadreniam o amerických prezidentských voľbách, v ktorých proti sebe stoja republikánsky kandidát John McCain, senátor Arizony, a demokratický kandidát Barack Obama, senátor Illinois.