BRÉMY, BRATISLAVA. Ozbrojení piráti uniesli minulý týždeň pri somálskom pobreží nemeckú loď, ktorej velil slovenský kapitán.
Zadržali celkovo 13 mužov, ktorí pochádzajú z Filipín a Ruska. Denníku SME túto informáciu potvrdila firma Beluga SHIPPING so sídlom v Brémach, ktorá plavidlo vlastní.
"Ešte v piatok sme získali informáciu, že posádka je v poriadku," tvrdí Verena Beckhusen, podľa ktorej celú záležitosť prešetruje nemecké ministerstvo zahraničných vecí. Kde sa momentálne slovenský kapitán nachádza, je predmetom vyšetrovania.
Naše ministerstvo zahraničných vecí nemá o únose Slováka žiadne informácie, veľvyslanectvo v kenskej Nairobi situáciu monitoruje.
Loď "BBC Trinidad", plávajúca pod vlajkou karibského štátu Antigua a Barbuda, zmizla pred poludním vo štvrtok 20. augusta. V ten deň piráti uniesli aj japonský tanker a iránsku nákladnú loď.
Medzinárodná námorná organizácia so sídlom v Londýne nedávno varovala lode, ktoré prechádzajú cez Adenský záliv, aby si dávali pozor na podozrivé plavidlá. Začiatkom augusta piráti prepustili dvoch Nemcov, ktorých od júna zadržiavali na severe Somálska. Podľa agentúry Reuters bolo výkupné jeden milión dolárov.
Vlani piráti uniesli 18 lodí s takmer 300 ľuďmi. Päť prišlo o život.
Novodobým trendom nie je iba lúpenie prepravovaného tovaru, ale aj únosy posádky či dovolenkárov. Podľa magazínu Foreign Affairs spôsobia piráti ročne škody za 16 miliárd dolárov.