Washington 24. augusta (TASR) - Podľa pozorovateľov tento krok posilnil pozíciu Obamovej kampane v oblasti zahraničnej politiky.
K rozhodnutiu Obamu, že jeho partnerom v boji o prezidentské kreslo bude rešpektovaný odborník na medzinárodné vzťahy, prispela súčasná kríza na Kaukaze, tvrdia niektorí európski komentátori.
"Biden vďačí za svoj výber Putinovi," tvrdí francúzsky analytik Dominique Moisi, podľa ktorého ruská invázia do Gruzínska posilnila v americkej verejnosti obavy z medzinárodných konfliktov. Obama v tejto situácii potrebuje údajne dokázať, že má na riešenie takýchto problémov kapacity.
Podobný názor zastáva aj redaktor BBC Justin Webb, ktorý označil Bidena za "príspevok Vladimira Putina do americkej politiky."
Dlhoročný senátor podľa jeho názoru vyvažuje nedostatok Obamových skúseností v zahraničnopolitickej oblasti. Mnohí Američania si dôležitosť tejto problematiky začali bezprostredne uvedomovať až v súvislosti s vojnou v Gruzínsku.
Bidenova nominácia vyvolala pozitívne ohlasy aj medzi delegátmi medzinárodnej konferencie OSN v Accre, diskutujúcimi o novej globálnej dohode, ktorá má nahradiť Kjótsky protokol.
Environmentalisti v tejto súvislosti vyjadrili nádej, že prípadný nástup Obamovej administratívy povedie k zmene prístupu Bieleho domu k boju proti globálnemu otepľovaniu. Senátor Biden je totiž známy ako rozhodný zástanca znižovania emisií skleníkových plynov.
Zmiešané reakcie vyvolala Bidenova nominácia v Iraku, keďže senátor pred dvoma rokmi navrhol rozdelenie krajiny na autonómne regióny podľa náboženského a etnického princípu. Irackí politici preto v sobotu vyjadrili nádej, že nová americká administratíva nezačne presadzovať Bidenove predstavy o budúcnosti Iraku.
Zdroj: AP
2 20 rsc