Riga 23. augusta (TASR) - Lotyši dnes rozhodujú v celonárodnom referende o tom, či sa zvýšia starobné dôchodky, ktoré sú podľa navrhovateľov ľudového hlasovania v tejto krajine príliš nízke.
Vláda varovala, že rastom dôchodkov by skolaboval štátny sociálny systém.
Ide o druhé referendum tento mesiac v pobaltskej republike, ktorá patrí medzi najchudobnejšie štáty EÚ. Rozhodovanie prichádza v čase rastúcej nespokojnosti s vládnou koalíciou zloženou zo štyroch strán, ktorú vyvolalo najmä spomalenie rastu ekonomiky, zvyšujúca sa inflácia, ale aj korupčné škandály.
"Deväťdesiat percent z našich 468.000 dôchodcov bude mať úžitok (z referenda)," napísal opozičný politik Aigars Štokenbergs pre popredný lotyšský denník Deina.
Lotyšsko rozhodovalo 2. augusta takisto v referende o práve občanov rozpustiť parlament v prípade nespokojnosti, čím by sa zvolali predčasné voľby. Takýmto právom by sa malý pobaltský štát stal unikátom v EÚ. Na referende sa však nezúčastnil dostatočný počet voličov, účasť bola len 38,4 percenta.
Opozícia podporujúca referendum o zvýšení dôchodkov uvádza, že podľa ich prepočtov by takáto úprava stála Lotyšsko 87 miliónov latov (3,75 miliárd Sk), pričom vláda hovorí o 370 miliónoch latov (16 miliárd Sk).
Na úspech referenda je potrebná účasť najmenej 50 percent oprávnených voličov, čo je 453.703 ľudí, z ktorých musí byť väčšina za zvýšenie dôchodkov.
Za prvých päť hodín hlasovania sa podľa odhadov zúčastnilo referenda približne osem percent oprávnených voličov.
Volebné miestnosti sú otvorené od 7h. do 10h. miestneho času.
Najnižšie penzie sa v Litve pohybujú okolo 110 latov (4.743 Sk) mesačne, čo je niekoľkonásobne menej ako je priemer EÚ.
Vláda už ohlásila, že pripravila opatrenia na postupné zvyšovanie starobných dôchodkov a zdôraznila, že takéto jednorazové opatrenie by vyprázdnilo štátnu pokladnicu a voviedlo by sociálny systém do rizika.
Osemnásť rokov po tom, ako Lotyšsko získalo nezávislosť od bývalého Sovietskeho zväzu, majú jeho obyvatelia pocit, že zaostávajú za Estónskom a Litvou - ďalšími dvoma pobaltskými republikami, s ktorými ich spája bolestná história sovietskej okupácie.
Zdroj: Reuters