Metropolu jednej z najchudobnejších krajín sveta totiž tento mesiac postihli najhoršie záplavy za ostatných 100 rokov. Informovali o tom dnes laoské médiá.
Podpredseda vlády Somsavat Lengsavad, ktorý je takisto predsedom protipovodňovej komisie vo Vientiane, uviedol, že kabinet sa bude snažiť získať v zahraničí pôžičky na financovanie výstavby hrádze. Tá by sa mala začať už v nasledujúcom období sucha, oznámilo Rádio Laos, ktorého vysielanie možno počúvať aj v susednom thajskom Bangkoku.
Vientiane sužovali záplavy minulý týždeň po tom, čo hladina vody v Mekongu dosiahla rekordnú výšku a vyliala sa z brehov.
Štátne médiá v komunistickom Laose doposiaľ vôbec neprinášali správy o rozsahu škôd spôsobených záplavami vo Vientiane a v ďalších oblastiach.
Záplavy tento mesiac však odborníci pokladajú za najhoršie za ostatných 100 rokov a tvrdí to aj regionálna protipovodňová komisia pre rieku Mekong, ktorá pozostáva zo zástupcov štyroch štátov.
Mekong tvorí hranicu medzi Thajskom a Laosom. Najdlhšia rieka v juhovýchodnej Ázii a 13. najdlhšia na svete pramení na úpätí Himalájí v Číne a preteká cez Mjanmarsko (bývalú Barmu), Laos, Thajsko, Kambodžu a Vietnam, kde sa vlieva do Juhočínskeho mora.