Washington/Peking 25. apríla (TASR) - Spojené štáty americké budú brániť Taiwan pred čínskym útokom, "nech si to vyžiada čokoľvek", vrátane vojenskej sily. Uviedol to prezident USA George W. Bush v rozhovore, ktorý dnes odvysielala americká televízia ABC.
Bushovo vyjadrenie bolo prvým vyhlásením amerického prezidenta, v ktorom sa výslovne uvádza záväzok USA k ochrane Taiwan pred prípadným útokom Číny. Peking považuje túto ostrovnú republiku za svoju odštiepeneckú provinciu.
USA tento svoj záväzok voči Taiwanu pritom vždy plnili, hoci americká strana udržiavala s ostrovom len neoficiálne kontakty, odkedy v roku 1979 nadviazala diplomatické vzťahy s Pekingom. V tom istom roku USA prijali aj zákon o taiwanských vzťahoch, zaväzujúci Washington k poskytnutiu dostatočného množstva zbraní pre Taiwan na zaistenie jeho bezpečnosti. V tomto dokumente majú korene aj každoročné dodávky americkej výzbroje.
Poznámky odvysielané v dnešnom dopoludňajšom programe televíznej stanice ABC "Dobré ráno Amerika" prichádzajú v čase diplomatického napätia medzi oboma krajinami ohľadom utorkového rozhodnutia prezidenta Georgea W. Busha o predaji najširšej škály vojenskej výzbroje Taiwanu za uplynulých viac ako desať rokov.
Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Li Čao-sing, ktorý do januára pôsobil ako čínsky veľvyslanec v USA, dnes predvolal na ministerstvo zahraničných vecí amerického veľvyslanca v ČĽR admirála Josepha Pruehera. Na stretnutí mu tlmočili "ostrý protest" svojej krajiny.
Čína podľa Liovho vyjadrenia považuje zamýšľaný predaj amerických zbraní Taiwanu za "otvorenú provokáciu" proti čínskej suverenite a územnej celistvosti. Li dodal, že predaj zbraní posilní na Taiwane sily usilujúce o nezávislosť a povedie k nestabilite v ázijsko-pacifickom regióne.
Administratíva amerického prezidenta v utorok vo Washingtone oficiálne schválila predaj štyroch torpédoborcov triedy Kidd, osem ponoriek na naftový pohon a desiatky protiponorkových lietadiel P-3 Orion ostrovnej republike. Okrem toho má byť v dodávkach aj ďalšia výzbroj.
Washington pritom odložil rozhodnutie o dodávke torpédoborca triedy Arleigh Burke s moderným radarovým systémom Aegis, o ktorý mal Tchaj-pej najväčší záujem. Aegis je schopný vyhľadať a zničiť viacero raketových cieľov naraz.