Bilancia smrteľných obetí havárie lietadla na madridskom letisku stúpla na 153. Oznámila to ministerka pre rozvoj Magdalena Alvarezová. Na tlačovej konferencii povedala, že 19 ľudí prežili, ale niektorí z nich sú v kritickom stave.
Podľa slov ministerky vyšetrovatelia vylúčili úmyselné zavinenie a považujú haváriu za nehodu.
Medzi obeťami sú aj cudzinci. Podľa doterajších údajov ide o dánskych, holandských a švédskych štátnych príslušníkov. Zranenia utrpelo 26 osôb, z toho sedem je vo vážnom stave. Dvojročné dieťa zomrelo pri prevoze do nemocnice
Letecká spoločnosť Spanair informovala, že na palube bolo 172 ľudí. Lietadlo smerujúce na ostrov Gran Canaria zišlo z dráhy po tom, ako sa vznietil jeden z motorov. Išlo pritom o druhý pokus o štart. Po tom, ako sa stroju nepodarilo vzlietnuť na prvýkrát, sa štart odložil o hodinu, pri tomto pokuse však došlo k nešťastiu. Podľa CNN haváriu lietadla zapríčinila explózia na palube.
Španielska novinárka Carlota Fominová pre CNN povedala, že hovorila s jedným z cestujúcich, ktorý bol na palube lietadla. Ten jej opísal výbuch a oheň v zadnej časti stroja. Ďalší španielsky novinár z miesta činu Manuel Maleno sa pre britskú televíziu BBC vyjadril, že lietadlo "sa rozpadlo na kúsky".
Podľa španielskych médií záchranári vytiahli z trosiek zatiaľ 80 tiel. Väčšina z nich bola úplne spálená. Medzi pasažiermi boli aj dve bábätká, z ktorých sa jedno zachránilo.
Zranených prepravili do viacerých madridských nemocníc, ktoré začali s prepúšťaním niektorých pacientov, aby mali dostatok miesta pre prípadných ďalších zranených.
Z havarovaného stroja pri štvrtom termináli stúpal hustý biely dym a s ohňom bojovali vrtuľníky a hasičské vozidlá. Polícia zablokovala oba konce dráhy, na ktorej bolo vyše 20 sanitiek. Desiatky šokovaných príbuzných medzitým začali prichádzať na letisko v Las Palmas.
Slováci tam asi neboli Informácie o národnosti pasažierov zatiaľ nie sú známe. Predpokladá sa, že by medzi nimi mohli byť aj Nemci, pretože išlo o spoločný let realizovaný spoločnosťou Spanair a nemeckou Lufthansou.
Britská ambasáda v Madride nevylučuje, že medzi cestujúcimi sa nachádzali aj Briti, pretože Kanárske ostrovy sú ich obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Ministerstvo zahraničných vecí SR zatiaľ nemá informácie, že by na palube boli Slováci. "Bola to pravidelná linka, nebol to charterový turistický let. Sme v kontakte so španielskymi úradmi," uviedol pre TASR hovorca ministerstva Ján Škoda.
Letisko uzavreté do stredy Spanair je jednou z troch najväčších leteckých spoločností v Španielsku, vlastní ju švédska firma SAS. Hovorca Spanair sa pre agentúru AFP vyjadril, že na palube bolo 164 pasažierov a deväť členov posádky.
"Spanair robí všetko, čo sa dá, aby pomohlo španielskym úradom v tomto ťažkom období," píše sa v oficiálnom vyhlásení aeroliniek, ktoré však nepriniesli žiadne ďalšie konkrétne detaily. Letisko Barajas je v súčasnosti uzatvorené, no do plnej prevádzky by sa malo vrátiť ešte v stredu.