Budapešť 19. augusta (TASR) Maďari žijúci v Československu vnímali okupáciu v roku 1968 ako tragédiu, pre niektorých z nich to však bolo vyslobodenie od slovenského nacionalizmu. Povedal to pre dnešné vydanie maďarského denníka Magyar Hírlap v súvislosti s udalosťami v roku 1968 v Československu podpredseda SMK pre stratégiu Miklós Duray.
Podľa politika SMK oba tábory mali logické dôvody pre svoj postoj. Tí, ktorí vnímali okupáciu ako vyslobodenie, sa obávali slovenského nacionalizmu, ktorý sa v roku 1968 začal šíriť. Duray pripomenul pochody na juhu Slovenska, pri ktorých si mnohí Maďari zabarikádovali dvere a okná zo strachu pred nacionalistickými slovenskými skupinami.
Boli aj takí príslušníci maďarskej menšiny, ktorí boli vernými straníkmi a nepáčilo sa im, že proces demokratizácie by ohrozil vedúcu úlohu strany. Ostatní vnímali okupáciu ako tragédiu, ktorá zvrátila demokratizačný proces, dodal Duray.
Na margo účasti Maďarskej ľudovej armády na okupácii Duray uviedol, že až dodatočne sa dozvedeli, že jednotky maďarských vojakov boli v pohotovosti už tri týždne pred vpádom vojsk Varšavskej zmluvy.
"Pred okupáciou sme 20. augusta boli s priateľmi v Budapešti, pozreli sme si ohňostroj pri štátnom sviatku ústavy a hovorili sme o tom, že v Československu je pokojná situácia. Dúfali sme, že obava zo zásahu Sovietov do začatého demokratizačného procesu je neopodstatnená. Zdalo sa nám, že cesta k zmenám v Československu je voľná. V čase, keď sme o tom uvažovali, sovietske vojská obsadili bratislavské letisko," povedal denníku Duray, ktorý sa v rozhovore venoval aj zhodnoteniu situácie Maďarov žijúcich v Československu v období Pražskej jari.
(spravodajca TASR Ladislav Vallach) dem