Washington 18. augusta (TASR) S blížiacim sa termínom straníckych nominačných kongresov americkí politickí komentátori čoraz intenzívnejšie špekulujú o menách potenciálnych viceprezidentov po boku senátorov Johna McCaina a Baracka Obamu.
Analytici predpovedajú, že pri nerozhodnom volebnom zápase, akým zrejme tohtoročné prezidentské voľby budú, bude určujúci aj výber viceprezidenta. Vzhľadom na prebiehajúce rokovania ani jeden z kandidátov nechce otvorene naznačiť mená svojich favoritov, takže v mediálnych špekuláciách sa objavujú mnohí politici.
Jasnejšie ako konkrétne osoby sú však predpokladané ciele pri výbere viceprezidentských kandidátov. Pokiaľ Obama si zrejme vyberie politika s uznávanými zásluhami v oblasti zahraničnej politiky a obrany, McCainov štáb zvažuje pri výbere aj rozličné volebné skupiny, ktoré by potenciálny viceprezident mohol osloviť. Vo väčšine prieskumov verejnej mienky má senátor Obama relatívny náskok, ktorý by však mohol ľahko stratiť v prípade, že by si McCain vybral osobnosť oslovojúcu zatiaľ nerozhodnutú skupinu voličov, prípadne mladých ľudí, väčšina ktorých uprednostňuje zatiaľ Obamu.
V súvislosti so senátorom McCainom sa v analýzach a prognózach amerických médií najčastejšie opakujú štyri mená konzervatívnych politikov, Mitt Romney, Charlie Crist, Tim Pawlenty a Tom Ridge. Najznámejším z nich je bývalý guvernér Massachussetts Mitt Romney, ktorý patril v počiatočnej fáze primárnych volieb k najnádejnejším prezidentským kandidátom. Jeho cestu do Bieleho domu narušil práve McCain. Mitt Romney je však pre republikánskych voličov prototypom konzervatívneho politika, ktorý priťahuje veriacich voličov. McCainovi by mohol pomôcť zlepšiť aj reputáciu v oblasti ekonomiky, kde mu podľa prieskumov dôveruje len malý podiel voličov.
V hre o miesto v Bielom dome po boku senátora McCaina sú aj dvaja súčasní guvernéri, Charlie Crist z Floridy a Tim Pawlenty z Minnesoty. Oba tieto štáty majú pritom vyrovnanú základňu demokratov aj republikánov, takže výber jedného z nich by mal McCainovi rozhodne zaistiť hlasy ich voliteľov. Pawlenty je navyše vnímaný ako veľmi konzervatívny veriaci politik, čo by mohlo zvýšiť McCainovu kredibilitu aj v skupine veriacich voličov. Jeho štvrtý potenciálny kandidát na viceprezidenta, Tom Ridge, bývalý guvernér v štáte Pensylvánia, má práve v skupine konzervatívnych veriacich slabšiu základňu, pretože je za právo žien umelo prerušiť tehotenstvo. McCainovi by však mohol pomôcť zvíťaziť v Pensylvánii, kde v roku 2004 vyhral demokratický kandidát John Kerry s rozdielom iba dvoch percent.
Pri senátorovi Obamovi sa výber čoraz častejšie zužuje na meno skúseného senátora Joea Bidena, ale v hre sú aj senátori Chris Dodd a Evan Bayh a guvernérka Kansasu Kathleen Sebeliusová. Víkendová cesta senátora štátu Delaware Joea Bidena do Gruzínska však podľa mnohých analytikov potvrdzuje predpoklad, že Biden by mohol výrazne zvýšiť kredibilitu Obamu v zahraničnej politike. Podobnej povesti skúseného politika sa teší aj senátor Chris Dodd zo štátu Connecticut, ale jeho pozícia vo výbore pre bankovníctvo a stavebníctvo by mohla byť vo voľbách vnímaná ako zlyhanie počas hypotekárnej krízy.
Najväčším prínosom pre zisk podporovateľov Hillary Clintonovej na stranu Baracka Obamu by mohol byť senátor z Indiany, Evan Bayh. Ako bývalý guvernér je skúseným politikom, ktorý má takisto skúsenosť s tajnými službami a ozbrojenými silami. Bayh však podporoval vojnu proti Iraku, čo je v zásadnom rozpore s Barackom Obamom, ktorého principiálne odmietavý postoj k vojne v Iraku je pilierom predvolebnej kampane. Guvernérka Kansasu Sebeliusová by takisto mohla pomôcť zvýšiť Obamovu priazeň v radoch žien a belochov, ale jej nedostatok skúseností v zahraničnej politike by mohol znevýhodniť potenciálnu demokratickú dvojicu v porovnaní s republikánmi. Takisto výber ženy ako viceprezidentky by viedol k otázkam, prečo ňou nie je bývalá prvá dáma Hillary Clintonová.
Keďže všetky mená na zozname potenciálnych viceprezidentských kandidátov sú len produktom novinárskych špekulácií, nie sú vylúčené ani isté prekvapenia. Obama si môže vybrať aj guvernéra Virginie, Tima Kainea, generála Wesleyho Clarka či guvernéra Nového Mexika Billa Richardsona. McCainov výber sa môže rozšíriť o guvernéra Louisiany, Bobbyho Jindala, či jeho ekonomickú poradkyňu a bývalú výkonnú riaditeľku Hewlett Packard, Carly Fiorinovú.
Americkí prezidentskí kandidáti zverejňujú meno svojho viceprezidenta zvyčajne pred začiatkom nominačných kongresov, celkom výnimočne aj počas samotného kongresu. Demokratická strana zvolala kongres na 25. augusta do Denveru v Colorade. Republikáni sa stretnú 1. septembra v Saint Paul v štáte Minnesota.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) bar