Vladikavkaz. Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes navštívil vojenskú základňu vo Vladikavkaze, neďaleko hraníc s odštiepeneckým gruzínskym regiónom Južné Osetsko.
Počas návštevy varoval Gruzínsko, že bude potrestané za svoje akcie v Južnom Osetsku a velebil hrdinstvo ruských vojakov. Tridsiatim z nich, ktorí sa zúčastnili na bojoch s gruzínskymi silami, potom odovzdal medaily.
Stovky vojakov stáli v pozore na veľkom námestí Vladikavkazu, s vlajúcimi zástavami nad hlavami, keď ich Medvedev pozdravil. "Rusko je pyšné na každého jedného z vás. Ďakujem vám za vašu odvahu, za ochranu civilistov, za to, že ste stáli v ceste tým, ktorí priniesli smrť ľuďom v Južnom Osetsku... To, čo urobili gruzínski predstavitelia, prekračuje ľudské chápanie a nemôže byť odpustené ani zostať bez potrestania," vyhlásil Medvedev.
Ide o prvú návštevu Medvedeva do oblasti postihnutej prebiehajúcim vojenským konfliktom, ktorý vypukol 7. augusta.
Rusko dnes ohlásilo odsun svojich vojakov z územia Gruzínska, avšak jeho oddiely budú naďalej pôsobiť v oboch gruzínskych separatistických republikách Južné Osetsko a Abcházsko.
Rusi: Medvedev mohol byť tvrdší
Takmer štvrtina Rusov si myslí, že prezident Dmitrij Medvedev nebol dostatočne tvrdý voči Gruzínsku v konflikte pre Južné Osetsko. Vyplýva to z dnes zverejneného prieskumu.
Približne 37 percent opýtaných uviedlo, že postoj Medvedeva sa zhoduje s ich vlastných, ale podľa 23 percent respondentov mal byť postoj Ruska "oveľa tvrdší a agresívnejší".
Prieskum uskutočnilo celoruské centrum pre verejnú mienku (VTsIOM) a je prvým verejným zhodnotením krokov Medvedeva od začiatku vojenskej operácie v Gruzínsku.
Švédsko nechce spolupracovať s Ruskom
Švédsko dnes oznámilo, že zmrazí svoju vojenskú spoluprácu s Ruskom na protest proti konfliktu v Gruzínsku. Počas súčasnej krízy až do odvolania sa nezúčastníme na vojenských manévroch s Ruskom a nenavštívime ruské vojenské jednotky, informoval švédsky premiér Fredrik Reinfeldt. Uviedol, že švédska námorná jednotka na budúci mesiac zruší plánovanú návštevu Ruska.
Švédsko tiež vyzvalo Rusko na ukončenie všetkých aktivít, ktoré "destabilizujú Gruzínsko, ako napríklad ničenie infraštruktúry či blokovanie významných ciest".
Premiér sa vyjadril po dnešnom zasadnutí rady pre zahraničnú politiku, ktorá združuje členov vlády i opozície a predsedá jej hlava štátu. Počas neprítomnosti švédskeho kráľa Carla XVI. Gustafa, ktorý je na olympiáde v Pekingu, rade predsedala korunná princezná Viktória.
Litva a Poľsko: Gruzínsko patrí do NATO
Prezidenti Poľska a Litvy Lech Kaczynski a Valdas Adamkus dnes v spoločnom vyhlásení vyzvali predstaviteľov Severoatlantickej aliancie, aby urýchlene zahrnuli Gruzínsko a Ukrajinu do svojho Akčného plánu členstva v NATO (MAP).
"Ruské aktivity v nezávislom Gruzínsku zašli príliš ďaleko za akýkoľvek rozumný rámec pre zaručenie bezpečnosti civilistom a mierovým vyjednávačom a vyvolali eskaláciu otvoreného rabovania, úmyselného ničenie gruzínskej ekonomiky, prírody a životného prostredia, ako aj vraždy. To je jasný dôkaz, že tam dochádza k etnickým čistkám," citovala z komuniké poľská tlačová agentúra PAP.
Text vyjadruje ďalej poľutovanie, že sa diplomatické snahy transatlantického spoločenstva nestretli s patričným pochopením Moskvy a agresia voči Gruzínsku nebola zastavená.
"...vyzývame predstaviteľov členských krajín NATO (...), aby naliehavo zvážili poskytnutie Akčného plánu členstva v NATO (MAP) Gruzínsku a Ukrajine."
"Vzhľadom na nekontrolovaný nárast násilia a použitie sily v Gruzínsku musíme zvážiť udelenie MAP týmto (dvoma) krajinám ako jedinú metódu stabilizácie situácie v regióne, ktorá prinesie bezpečnosť radovým občanom," konštatovali obaja prezidenti.
V utorok sa stretnú ministri zahraničných vecí NATO na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli.