Podľa Kábulu "nebol dobrý pre Afganistan", bojoval proti militantom len slovami, a preto jeho odchod pozitívne ovplyvní región.
India, naopak, prejavila znepokojenie nad možným mocenským vákuom v susednej krajine. Indickí predstavitelia sa obávajú, že nová civilná vláda nemá kontrolu nad radikálmi v pakistanskej spravodajskej službe, pričom militantné skupiny sídliace v Pakistane budú mať po odchode Mušarráfa voľnejšie ruky. A hoci Mušarráf nebol v Indii obľúbený, mnohí uznávajú, že zohral kľúčovú úlohu v medzičasom spomalenom mierovom procese medzi oboma dlhoročnými nepriateľmi.
Spojené štáty uviedli, že rezignácia Mušarráfa je vnútornou vecou Pakistanu, ocenili ho však za jeho rolu vo "vojne" proti terorizmu. Americká ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová ho označila za "jedného z najoddanejších partnerov" v tomto úsilí. Prisľúbila však zároveň, že USA budú naďalej podporovať pakistanskú vládu v boji proti extrémizmu a pri zvyšovaní ekonomickej stability.
Šéf britskej diplomacie David Miliband označil Pakistan za "veľmi dôležitého priateľa" a vyzval na politickú jednotu v juhoázijskej krajine s cieľom riešiť jej naliehavé potreby v oblasti hospodárstva a bezpečnosti. Nemecké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že pokračovanie boja proti terorizmu vo všetkých formách je jedným z rozhodujúcich faktorov, ktoré ovplyvnia budúcnosť Pakistanu.
Európska komisia reagovala na odstúpenie Mušarráfa zdržanlivo. Ide o "záležitosť vnútornej politiky v Pakistane", uviedol hovorca EK v Bruseli.
Zdroj: Associated Press, DPA