MOSKVA. Ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorého krajina je v konflikte s Gruzínskom, dnes varoval, že akýkoľvek ďalší útok proti ruským občanom sa dočká "zdrvujúcej reakcie".
"Ak si niekto myslí, že môže zabíjať našich občanov a ujsť trestu, nikdy mu to nedovolíme. Ak sa niekto o to znova pokúsi, prídeme so zdrvujúcou reakciou," povedal Medvedev veteránom druhej svetovej vojny v ruskom meste Kursk.
"Máme všetky potrebné prostriedky, politické, ekonomické aj vojenské. Ak má niekto o tom nejaké ilúzie, mal by sa ich vzdať," dodal ruský prezident.
Medzinárodný Červený kríž dnes uviedol, že žiada vysvetlenie od Ruska, prečo predseda tejto organizácie nemohol vstúpiť do separatistického regiónu Južné Osetsko s humanitárnou pomocou.
Ruskí vojaci kontrolujú prístup do Južného Osetska po tom, čo sa Moskva pred desiatimi dňami ocitla v konflikte so svojím južným susedom Gruzínskom. V bojoch prišli o prístrešie tisíce ľudí, mnohí zahynuli alebo utrpeli zranenia.
"Prístup do Južného Osetska je prioritou. Zhromaždili sme tímy, logistiku a pomoc... Musíme mať v Moskve rozhovory, aby sme zistili, v čom presne je problém," uviedol Dominik Stillhart, námestník riaditeľa Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK) pre operácie.
"Máme prosby od ľudí v Južnom Osetsku, ktorí sa nemôžu skontaktovať so svojimi rodinnými príslušníkmi... Je naozaj dôležité, aby sme mali prístup a zhodnotili situáciu," dodal Stillhart.
Zdroj: Reuters