Peking 18. augusta (TASR) - Čína plánuje vybudovať šesť nových železničných tratí v Tibete a okolo neho, čím sa rozšíria služby, ktoré podľa vlády zlepšujú ekonomiku himalájskeho regiónu. Kritici projektu však tvrdia, že ohrozuje tibetskú kultúru.
Ministerstvo pre železničnú dopravu informovalo na svojej webovej stránke, že dve z nových železníc budú viesť z hlavného tibetského mesta Lhasa do ďalších oblastí Tibetu, ostatné štyri trate vybudujú v susedných provinciách na Tibetskej náhornej plošine.
Správa sa na webovej stránke ministerstva objavila už v sobotu, médiá ju zverejnili v nedeľu.
Nové železničné trate, ktoré by mali byť v prevádzke ešte pred rokom 2020, zlepšia prepojenie Tibetskej náhornej plošiny s ekonomikou a kultúrou Číny, vysvetlilo ministerstvo.
Čína v roku 2006 otvorila poslednú etapu železničnej trate z Pekingu do Lhasy. Išlo o projekt za mnoho miliónov dolárov. Podľa Pekingu je to najvyššie položená železničná trať na svete.
Väčšina poslednej tretiny trate dlhej 1140 kilometrov bola navrhnutá tak, aby chránila krehkú zamrznutú zem. Po dokončení tejto železničnej trate sa posilnil turizmus a Peking povzbudzoval aj väčšinových Číňanov, aby cestovali do regiónu a usídlili sa tam.
Zahraniční aktivisti tvrdia, že železničná trať umožňuje vláde ťažiť prírodné bohatstvo Tibetu a zároveň ohrozuje budhistickú kultúru i tradičný spôsob života v regióne.
Čína bráni svoju politiku v Tibete tvrdeniami, že zlepšenia v infraštruktúre a zdravotníckej starostlivosti spolu s kampaňami zameranými na usadenie kočovných pastierov v stálych komunitách skvalitňujú život.