Ruské jednotky sa začali sťahovať z Gruzínska, prvý konvoj vozidiel opustil juhoosetskú metropolu Cchinvali, oznámila dnes ruská tlačová agentúra RIA Novosti.
Citovala správy miestnych spravodajcov, podľa ktorých ruský vojenský konvoj smeruje do Vladikavkazu v Severnom Osetsku. Ruská armáda túto informáciu zatiaľ oficiálne nepotvrdila.
Informovali o tom ruské tlačové agentúry.
Prezident urobil tento krok niekoľko dní po tom, čo Gruzínsko a Rusko podpísali šesťbodový mierový plán sprostredkovaný Európskou úniou, ktorého cieľom je upokojiť krízu na Kaukaze.
Kokojty ostro skritizoval svoj kabinet za postoj v čase rozdeľovania humanitárnej pomoci a počas fázy "zotavovania" po útoku gruzínskych síl na hlavné juhoosetské mesto Cchinvali z 8. augusta. Vláda podľa jeho názoru konala pomaly pri rozdeľovaní humanitárnej pomoci obyvateľom Južného Osetska.
"Podpísal som tri dekréty vrátane jedného, ktorý sa týka rezignácie vlády. Druhý sa týka vyhlásenia výnimočného stavu v Južnom osetsku a tretí zriadenia núdzového výboru pre vyriešenie následkov gruzínskeho útoku," uviedol Kokojty pre ruskú televíziu Vesti24.
Prezident chce stálu ruskú základňu
Kokojty na otázku tlačovej agentúry Reuters, či chce mať v regióne stálu ruskú základňu, odpovedal: "Požiadame vedenie Ruskej federácie, aby na území Južného Osetska zriadilo ruskú základňu, pretože tu žijú ruskí občania."
Prezident Kokojty zdôraznil: "Požiadame ruské vedenie, rozhodnutie je na ňom."
Boje v Južnom Osetsku vypukli po tom, čo sa Gruzínsko v noci zo 7. na 8. augusta pokúsilo vojenskou operáciou znovu získať separatistický región. Rusko zareagovalo protiútokom a rozmiestnilo za hranicami svojej krajiny najväčšie množstvo vojakov od pádu Sovietskeho zväzu v roku 1991. Vznikla medzinárodná kríza.
Medzinárodné inštitúcie ako Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) ponúkli, že pošlú do regiónu pozorovateľov.
Zahraničných pozorovateľov nechce
Kokojty, ktorý sa občas v rozhovore pre Reuters vyjadril veľmi emotívne, však vyhlásil, že na svojom území už neprijme medzinárodných pozorovateľov.
"Medzinárodní pozorovatelia už viac nebudú prítomní na území Južného Osetska," povedal Kokojty. "Nedôverujeme týmto medzinárodným pozorovateľom - ľuďom, čo falšujú pravdu," dodal prezident.
OBSE mala v regióne svojich pozorovateľov až do vypuknutia bojov 8. augusta, keď sa gruzínske sily pokúsili znovu ovládnuť Južné Osetsko.
Južné Osetsko je podporované Ruskom. Po odtrhnutí od centrálnej gruzínskej vlády počas vojny v rokoch 1991-92 vznikla medzinárodne neuznaná republika.