DUBAJ 16. augusta (SITA/AFP) - Druhý muž al-Kájdy Ajman al-Zaváhírí označil v sobotu pakistanského prezidenta Parvíza Mušarráfa za nepriateľa islamu. Vyplýva to zo zvukovej nahrávky v angličtine zverejnenej na internete. V posolstve, ktorého výňatky minulý týždeň odvysielala pakistanská televízia ARY One, al-Zaváhírí tiež označil pakistanskú armádu "za bandu žoldnierov" najatých Američanmi.
"Parvíz (Mušarráf) sa ukázal ako jeden z najväčších nepriateľov islamu, ak nie vôbec najväčším," vyhlásil al-Zaváhírí v nahrávke zverejnenej na tradičnej webovej stránke islamistických militantných skupín. Mušarráfa kritizoval za jeho "plnú podporu zvrhnutiu moslimského emirátu v Afganistane," mysliac na zosadenie režimu Talibanu po útokoch na USA 11. septembra 2001.
"Je pakistanská armáda armádou brániacou moslimov alebo iba bezpečnostnou servisnou agentúrou či bandou žoldnierov, ktorí zabíjajú moslimov, aby uspokojili svojich pánov, novodobých križiakov v Bielom dome?," uviedol v zjavnej snahe vyprovokovať moslimských Pakistancov proti armáde. "Je evidentné, že v posledných rokoch bolo hlavnou povinnosťou pakistanskej armády podieľať sa na zabíjaní moslimov od Kábulu až po Islamabad," vyhlásil. Ako dodal, "útok" armády na Červenú mešitu v Islamabade v júli 2007 "odhalil odpornú protiislamskú tvár vedenia armády v Pakistane."
Mušarráf, spojenec Spojených štátov vo vojne proti terorizmu, čelí doma silnému tlaku na odstúpenie, pričom vláda sa chystá budúci týždeň začať proces jeho odvolania. O al-Zaváhírím sa hovorilo, že 28. júla zahynul pri americkom raketovom útoku v Pakistane, americké spravodajstvo a hnutie Taliban v Pakistane však správy dementovali.