Na momentálne prebiehajúcich rokovaniach s vládnoucou koalíciou však žiada imunitu pred trestným stíhaním a záruku bezpečného miesta, kde bude môcť žiť. Informovali o tom dnes predstavitelia koaličných strán.
Dohady o možnej rezignácii bývalého šéfa armády a spojenca USA vo vojne proti terorizmu rastú, odkedy koalícia vedená stranou zavraždenej expremiérky Bénazír Bhuttovej oznámila, že plánuje iniciovať proces jeho odvolania. Impeachment, ktorého začiatok sa očakáva budúci týždeň, podporil dnes štvrtý a posledný z provinčných parlamentov v Balúčistane pre prípad, že Mušarráf odmietne nové prezidentské voľby alebo odstúpenie.
Prezidentov hovorca opakovane popieral správy médií o plánovanej rezignácii Mušarráfa. Dnes vyhlásil, že "nepodložené a zlomyseľné" špekulácie o tejto otázke poškodzujú hospodárstvo.
Koaliční predstavitelia však uviedli, že rokovania o podmienkach demisie nepopulárneho prezidenta prebiehajú, pričom by ju mohol podať už v najbližších dňoch. Dve hlavné koaličné strany sa však rozchádzajú v názore, či má byť Mušarráf po rezignácii postavený pred súd. Podľa Bhuttovej Pakistanskej ľudovej strany by o tom mal rozhodnúť parlament, Pakistanská moslimská liga-N expremiéra Naváza Šarífa naopak žiada súdenie Mušarráfa.
Mušarráf sa dostal k moci v roku 1999, keď pri nekrvavom prevrate zvrhol vládu Šarífa. Generál, ktorý prežil najmenej dva pokusy o atentát, pod medzinárodným tlakom koncom minulého roka odstúpil z postu šéfa armády. Ešte v októbri sa však nechal vtedajším parlamentom potvrdiť v prezidentskej funkcii na ďalších päť rokov. Jeho popularita výrazne klesla po tom, čo v novembri vyhlásil šesťtýždňový výnimočný stav. V parlamentných voľbách vo februári jeho spojenci z Pakistanskej moslimskej ligy-Q utrpeli drvivú porážku.