Praha 15. augusta (TASR) Kuriózny problém rieši česká občianska iniciatíva Nie základniam, ktorej hlavným cieľom je zabrániť výstavbe americkej radarovej základne v Česku. Od rôznych darcov už od vlaňajšieho októbra iniciatíva na svoj účet v banke dostáva jednohalierové dary. Za každú prichádzajúcu platbu si však banka strháva takmer sedem korún ako poplatok. Celkovo tak iniciatíva Nie základniam kvôli halierovým darom prerobila už vyše 10.000 Kč.
Niektorí najštedrejší jednotlivci sú schopní poslať odporcom radaru denne aj 20 jednohalierových platieb. Rekordmanom je anonym, ktorý v júli poslal po jednom halieri celkovo 1,92 Kč. Za 192 príchodzích platieb banka z účtu aktivistov strhla na poplatkoch 1325 Kč.
Hovorkyňa iniciatívy Ivona Novomestská nepovažuje zasielanie halierových platieb za recesiu, ale za organizovanú sabotáž a organizovanú činnosť.
Na problém dnes ako prvý upozornil server idnes.cz s tým, že protiradaroví aktivisti už požiadali svoju banku o pomoc. Bankový ústav pripustil možnosť, že poplatky tomuto klientovi odpustí.
Prípad vrhá zlé svetlo aj na samotné banky, ktoré majú v Česku oveľa vyššie poplatky než býva v cudzine obvyklé, a v prípade zahraničných bánk dokonca vyššie než v materskej krajine. Bankový poplatok za prichádzajúcu platbu dostal vlani v Česku dokonca anticenu za najabsurdnejší poplatok.
Server idnes.cz vypátral jedného z štedrých darcov, ktorí zasielajú iniciatíve Nie základniam halierové sumy. Martin Kostera síce potvrdil, že projekt protiraketového radaru USA v Česku podporuje, ale škodiť aktivistom nebol jeho prvotný zámer. Má totiž účet v rovnakej banke ako iniciatíva a poplatok 6,90 Kč za prichádzajúcu platbu sa mu nepáči.
Keď som sa dozvedel o aktivistoch Nie základniam, tak som iba spojil príjemné s užitočným - vytáčať banku a vyjadriť politický názor, vysvetlil.
Radarový projekt Američanov dlhodobo rozdelil českú spoločnosť. Podľa výskumov verejnej mienky radar odmieta väčšina verejnosti, a odporcovia radaru sú frustrovaní tým, že vláda názor verejnosti nielen že nevypočula, ale nedala občanom ani možnosť vyjadriť sa v referende.
Ratifikácia hlavnej americko-českej dohody sa v českom parlamente očakáva až niekedy v októbri. Konečné slovo potom bude mať prezident Václav Klaus. Ten však pred časom vyhlásil, že rozhodnutie parlamentu potvrdí.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) žab