Londýn 25. apríla (TASR) - Boj proti epidémii slintačky a krívačky vo Veľkej Británii sa presunul na novú frontovú líniu po tom, ako sa objavili správy, že touto chorobou dobytka sa možno nakazili ďalší dvaja ľudia. Táto informácia zasadila tvrdú ranu vládnej kampani na prilákanie turistov do krajiny.
Oba nové prípady sú zatiaľ v štádiu vyšetrovania a výsledky nebudú známe skôr ako na budúci týždeň. Verejnosť s napätím očakáva výsledky testov mäsiara z bitúnku v grófstve Cumbria, ktorý pomáhal pri likvidácii nakazených zvierat. Výsledky majú byť známe už dnes. K jedinému doteraz známemu prípadu prenosu slintačky a krívačky na človeka došlo pri poslednej epidémii tejto choroby v Británii v roku 1966.
Hovorca Public Health Laboratory Services (PHLS) odmietol spresniť, či v dvoch nových prípadoch išlo o ľudí, ktorí pracovali s nakazeným dobytkom, alebo nie.
Slintačka a krívačka sa u ľudí prejavuje miernym zvýšením teploty a pľuzgiermi v ústach a na rukách. Pacienti sa zotavujú rýchlo a choroba nemá trvalé následky.
Nákazlivé ochorenie dobytka zasiahlo aj britský turistický priemysel, ktorý od 19. februára, kedy sa objavil prvý prípad slintačky a krívačky v krajine, prišiel o 12 miliárd libier. A to sa ešte pred týždňom britská vláda smiala z turistov, ktorí sa obávali, že sa nakazia touto chorobou.
Britský turistický priemysel, piate najväčšie odvetvie hospodárstva, prichádza kvôli epidémii týždenne o 120 miliónov libier. Celkové straty, pri ktorých sa vychádza z predpokladu, že epidémia už dosiahla svoj vrchol a do leta bude zlikvidovaná, sa odhadujú na 2,5 bilióna libier.
Noviny Times dnes v úvodníku obvinili vládu, že farmárskej loby obetovala oveľa väčšie odvetvie - turistický priemysel. Podľa hovorcu britského premiéra však Tony Blair stojí na strane ministra poľnohospodárstva Nicka Browna.
Londýnska vláda odštartovala v utorok rozsiahlu kampaň v európskych metropolách na podporu britského turizmu a snaží sa presvedčiť cudzincov, že aj napriek epidémii je Spojené kráľovstvo stále bezpečná a atraktívna destinácia. Goerge Foulkes, člen regionálnej škótskej vlády na konferencii v Bruseli prízvukoval, že "Británia je otvorená". Uistil tiež potenciálnych turistov, že horiace hranice nepredstavujú žiadne zdravotné riziko. Objavili sa totiž informácie, že pri spaľovaní zvierat sa uvoľňujú škodlivé dioxíny, ktoré sú tisíckrát jedovatejšie ako arzén.
Správy o možnom prenose slintačky a krívačky na človeka však zatienili informácie, že epidémia je na ústupe. V ostatnom týždni pribúdalo v priemere 16 nových prípadov denne, pre porovnanie týždeň predtým to bolo 27 nových prípadov a v marci, keď epidémia vrcholila až 43 nových ohnísk nákazy.
1 lb ed