Washington. Americkí vedci dnes informovali o pozoruhodnom náleze pravekého pohrebiska na juhu Sahary, ktorý opäť potvrdil, že najväčšia púšť sveta bola pred tisíckami rokov pokrytá zeleňou, plná vlahy a života.
Pohrebisko sa nachádza v dnes úplne vyprahnutom regióne Tenere v štáte Niger, ktorý miestni Tuarégovia nazývajú "púšťou v púšti."
Lokalitu v blízkosti dávno vyschnutého pravekého jazera náhodne objavili bádatelia pátrajúci po kostrách dinosaurov. Našlo sa v nej približne 200 hrobov dvoch rôznych pravekých kultúr, v ktorých sa našli pozostatky rýb a krokodílov a veľkých zvierat, ktoré nežijú v púšti.
Jeden z najpozoruhodnejších nálezov predstavuje hrob, v ktorom 5000 rokov spočívala žena s dvoma deťmi, uložená na lôžku z kvetov. Existenciu dávno rozložených kvetov potvrdili zvyšky peľu na dne hrobovej jamy.
"Keď objavíte niečo také uprostred púšte, naskočia vám zimomriavky," vysvetlil Paul Sereno z Chicagskej univerzity na tlačovej konferencii Národnej zemepisnej spoločnosti (NGS). "Zrazu som zistil, že stojíme na zelenej Sahare."
Pohrebisko bolo plné kostí zvierat, ktoré sú dnes bežné napríklad v kenskom parku Serengeti, ako sú žirafy, slony, antilopy či svine bradavičnaté. V hroboch sa našli aj pozostatky vodných živočíchov - hrochov a veľkých bahenných korytnačiek.
FOTO: Lebky z pohrebiska na Sahare
Hroby patria dvom rozličným kultúram, ktoré osídlili územie v dvoch vlhkých dobách prerušených obdobím sucha. Najstarší pravekí lovci pochovaní v lokalite zomreli pred 10.000-8000 rokmi. Najmladšie hroby majú asi 4500 rokov, vznikli teda približne v rovnakom čase ako prvé egyptské pyramídy.
Informovala tlačová agentúra Associated Press.