Brusel/Štrasburg 14. augusta (TASR) - Európska komisia vyzvala dnes všetky strany v gruzínsko-ruskom konflikte, aby umožnili bezpečný prístup humanitárnej pomoci do regiónu. Podľa najnovších odhadov Bruselu potrebuje pomoc približne 150.000 ľudí postihnutých konfliktom.
Z uvedeného počtu ľudí je ich 45.000 v odštiepeneckom Južnom Osetsku a 60.000 v gruzínskom meste Gori a okolí. Ďalších 45.000 etnických Gruzíncov podľa predpokladov utieklo z domovov v separatistickom Abcházsku, uviedol hovorca EK.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a dánska humanitárna organizácia DFH upozornili na zlé podmienky vo vyše 70 táboroch, ktoré v Gruzínsku zriadili pre ľudí vyhnaných z domovov.
Predstavitelia v Bruseli uviedli, že v zóne konfliktu sú zničené všetky železničné spojenia. Hoci letiská v gruzínskych mestách Tbilisi a Batumi fungujú a môžu prijímať dodávky pomoci, Južné Osetsko je naďalej "všeobecne neprístupné" pre humanitárnych pracovníkov. Ťažký je aj prístup do gruzínskych prístavov, dodal hovorca EK.
Predseda Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) Lluís Maria de Puig medzitým označil za nádejné, že Gruzínsko a Rusko prijali prímerie požadované medzinárodným spoločenstvom. PZ RE podľa neho očakáva definitívne ukončenie vojnovej situácie a stiahnutie všetkých vojsk, ako aj voľný prístup humanitárnej pomoci do oblasti.
"Parlamentné zhromaždenie Rady Európy si želá, aby sa riadne so všetkou vážnosťou stanovila zodpovednosť, ktorú nesú obe strany konfliktu," uviedol de Puig s tým, že neprávosti a porušenia ľudských práv v tomto konflikte nemôžu ostať nepotrestané.