San Francisco 14. augusta (TASR) - Americké námorníctvo a ochrancovia prírody dospeli na súde v San Franciscu k dohode o obmedzenom používaní sonarov s ohľadom na veľryby a ďalšie morské živočíchy, uviedla dnes agentúra DPA.
Ochrancovia prírody argumentovali, že zvukové vlny sonarov vyvolávajú medzi morskými živočíchmi paniku. Rušia ich orientáciu, čo môže viesť aj k nájazdom veľrýb na pobrežie.
Americké námorníctvo používa silné zvukové vlny pri cvičeniach na vystopovanie nepriateľských ponoriek. Nové pravidlá umožnia robiť testy iba v niektorých moriach - v blízkosti Filipín, Japonska a Havajských ostrovov.
V chránených oblastiach môže námorníctvo vysielať zvukové vlny len pri skutočných bojových akciách, nie však na testovanie. Dohoda tak umožní pokračovať v manévroch, zároveň rešpektuje morské cicavce.
"Veľryby a ďalšie citlivé zvieratá to ušetrí pred škodlivým hlukom pod vodou," povedal Michael Jasny z organizácie na ochranu prírody Natural Resources Defense Council (NRDC).
Veľryby komunikujú na rovnako nízkych frekvenciách ako sonarový systém. Zvuky zo systému zodpovedajú Boeingu-747 pri štarte. Rušia správanie veľrýb ešte vo vzdialenosti 500 kilometrov, tvrdia ochrancovia prírody.