Nouakchott 14. augusta (TASR) - Viac ako dve tretiny poslancov parlamentu v Mauritánii vyjadrili dnes súhlas s vládou vojenskej junty, ktorá minulý týždeň zvrhla miestny kabinet a prebrala absolútnu moc od prezidenta krajiny.
Poslanci zároveň podpísali deklaráciu, ktorou žiadajú medzinárodné spoločenstvo, aby uznalo nový vojenský režim. Podľa nového zákona, ktorý junta prijala 12. augusta, pripadli všetky právomoci v krajine armádnemu generálovi.
Požiadavka na medzinárodné uznanie vojenského prevratu je v ostrom rozpore s odsúdením tohto kroku Európskou úniou, Spojenými štátmi aj Africkou úniou (AU).
AU pozastavila členstvo Mauritánii v tejto organizácii. Francúzsko a USA už avizovali, že zastavia rozvojovú pomoc pre túto západoafrickú islamskú republiku.
Armáda obkľúčila v stredu 6. augusta budovu štátnej televízie po tom, čo prezident Sídí uld Šajch Abdalláhí odvolal z funkcie dvoch popredných vojenských predstaviteľov vrátane hlavného veliteľa prezidentských gárd. Abdalláhí tak urobil v dôsledku politickej krízy, ktorá zmietala touto krajinou. Vojakom sa podarilo zajať prezidenta, premiéra aj ministra vnútra.
Mauritánia je úzkym spojencom Západu v arabskom svete. Táto púštna krajina je jedným z mála štátov, ktoré udržujú diplomatické vzťahy s Izraelom.
Podľa vyhlásenia EK môže prevrat ohroziť spoluprácu africkej krajiny s Európskou úniou, ktorá na pomoc Mauritánii pre roky 2008-2013 vyčlenila približne 156 miliónov eur (4,72 miliardy korún).
Islamská republika Mauritánia je rozlohou jeden milión kilometrov štvorcových takmer trikrát väčšia ako Nemecko, má však iba 3,3 milióna obyvateľov.
Zdroj: AP