Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov dnes uviedol, že Moskva nemá námietky proti zmenám v texte dohody o prímerí s Gruzínskom, ktoré vyplynuli z rokovaní francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho o dokumente v Tbilisi.
Dohodu o podmienkach ukončenia bojov v Gruzínsku dosiahli pôvodne ruský prezident Dmitrij Medvedev a Sarkozy na utorkových rozhovoroch v Moskve. Francúzsky líder následne v noci rokoval o jej texte s gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim a výsledné zmeny konzultoval spätne s Medvedevom.
Rusko vraj obsadiť Gruzínsko nechcelo
Plán podľa predošlých správ vyzýva znepriatelené strany, aby zastavili vojenské operácie, umožnili voľný prísun humanitárnej pomoci a stiahli sa na pozície spred vypuknutia konfliktu. Dohoda počíta aj s otvorením medzinárodných diskusií o budúcnosti dvoch gruzínskych odštiepeneckých regiónov, Južného Osetska a Abcházska.
Lavrov predtým označil za "zrejmý nezmysel" tvrdenia o tom, že ruský vojenský zásah v súvislosti s Južným Osetskom bol pokusom obsadiť Gruzínsko a zvrhnúť jeho vládu. V článku pre britské noviny Financial Times uviedol, že išlo o "primeranú reakciu na nevyprovokovaný útok na jeho občanov". Moskva podľa Lavrova "nemá v úmysle anektovať ani okupovať žiadnu časť Gruzínska" a rešpektuje jeho zvrchovanosť.
Britský minister zahraničných vecí David Miliband naopak obvinil Rusko z jasnej agresie voči Gruzínsku s varovaním, že Moskva by pocítila politické dôsledky nedodržania svojich medzinárodných záväzkov.
"Pohľad na ruské tanky vstupujúce do častí zvrchovanej krajiny... by zdesil mnohých ľudí," povedal Miliband pre rádio BBC. "Toto jednoducho nie je spôsob, akým môžu byť vedené medzinárodné vzťahy v 21. storočí," dodal.
Gruzínske jednotky sa úplne stiahli z Abcházska
Gruzínski vojaci sa úplne stiahli z odštiepeneckého regiónu Abcházsko, uviedol dnes gruzínsky minister pre reintegráciu Temur Jakobašvili.
Ako upresnil, gruzínske jednotky boli z menšej časti Abcházska, ktorú mali pod kontrolou, vytlačené ruskými silami. Jeden z ruských generálov však uviedol, že Gruzíncov z Abcházska vytlačili separatisti, a nie ruská armáda.
Stiahnutie gruzínskych vojakov by mohlo znížiť vyhliadky na ďalšie väčšie boje, aké minulý týždeň vypukli medzi Ruskom a Gruzínskom v rámci konfliktu o ďalší gruzínsky separatistický región Južné Osetsko.
Rusko poprelo tvrdenia o vpáde do Gori, podľa svedka je mesto prázdne
Gruzínsko dnes obvinilo Rusko, že do strategického gruzínskeho mesta Gori vyslalo desiatky tankov. Moskva tieto tvrdenia okamžite poprela a svedok, ktorý sa v Gori nachádza, uviedol, že mesto je prázdne.
"Rusi vstúpili do mesta Gori. Je tam okolo 50 tankov a obrnených vozidiel," povedal tajomník gruzínskej národnej bezpečnostnej rady Kacha Lomaia na tlačovom brífingu v Tbilisi. Ruská armáda vzápätí rozhodne poprela akýkoľvek vpád s tým, že v Gori "nie sú žiadne ruské mierové jednotky ani ich podporné sily".
Svedok v Gori, ktoré sa nachádza asi 25 kilometrov južne od juhoosetského hlavného mesta Cchinvali, pre agentúru Reuters povedal, že v meste nevidí žiadne ruské tanky. "Prešiel som celé mesto. Žiadne tanky. Žiadni Rusi," povedal svedok, ktorý si neželal byť menovaný. "Ľudia sú zmätení a nervózni, panikária," dodal.
Gruzínsko už v pondelok obvinilo Rusko z okupácie Gori, svedkovia v tomto meste však vtedy takisto uviedli, že nebol žiadny ruský vpád. Gruzínske sily sa z mesta stiahli v pondelok a postupovali smerom na hlavné mesto Tbilisi po tom, čo boli nútené ustúpiť z Cchinvali po niekoľkých dňoch ťažkých bojov s ruskými jednotkami.
V Gori sa zhromaždili gruzínske jednotky pred vypuknutím bojov minulý týždeň. Mesto je teraz prakticky vyľudnené. V utorok explodovali bomby na niekdajších gruzínskych delostreleckých pozíciách v Gori. Päť ľudí zahynulo pravdepodobne počas mínometného útoku na hlavnej ulici. Ruské jednotky boli v tom čase od Gori vzdialené najmenej 10 kilometrov.