Evry 12. augusta (TASR) - Tibetský duchovný vodca dalajláma dnes na úvod svojej 12-dňovej návštevy Francúzska posvätil budhistický chrám a vyjadril gesto dobrej vôle voči Číne ako usporiadateľskej krajine olympijských hier, keď jej zaželal zvládnutie ich pokojného priebehu.
Dalajláma sa počas svojho pobytu vo Francúzsku zúčastní len na jedinom politickom rokovaní, a to v stredu, keď sa za zatvorenými dverami stretne s francúzskymi zákonodarcami.
"Plne podporujem olympiádu v Číne...Čínska ľudová republika si zaslúži usporadúvať hry," povedal dalajláma pred budhistickým chrámom vo Veneux Les Sablons neďaleko Paríža.
Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa s dalajlámom nestretne. Tibetský duchovný vodca o schôdzku so Sarkozym ani nepožiadal.
Kritici francúzskeho prezidenta pripomínajú, že Sarkozy je vo svojich krokoch vo vzťahu k Číne príliš opatrný.
Podľa Lionnela Lucu zo Sarkozyho Zväzu za ľudové hnutie (UMP) vo vláde prebieha "samocenzúra", pretože prijímajú tibetského vodcu iba za zatvorenými dverami, aby "nenahnevali Čínu".
"Našu krajinu asi okupujú čínski vojaci, pretože sa bojíme, aby sme ich (Čínu) nepopudili," povedal poslanec Luca.
Prvá dáma Francúzska Carla Bruniová Sarkozyová sa s dalajlámom zúčastní 23. augusta na posvätení budhistického chrámu v južnom Francúzsku.