Paríž 25. apríla (TASR) - Francúzsky minister zdravotníctva Bernard Kouchner požiadal v utorok o vypracovanie epidemiologickej štúdie po tom, ako v týchto dňoch publikovali vo Francúzsku správu nezávislého laboratória CRII-RAD vo Valence. Podľa odborníkov laboratória na polovici východnej časti Francúzska je ešte stále vysoká dávka Cézia 137, ktorý sa do krajiny dostal v rádioaktívnom mraku po havárii na štvrtom bloku jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle. Havária sa stala 26. apríla 1986, uvádza v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Minister Kouchner zároveň vyjadril názor, že počet prípadov rakoviny štítnej žľazy sa za uplynulých 20 rokov v krajine alarmujúco nezvýšil, píše denník.
Zdravotnícke orgány požiadali už v januári 2000 Ústav pre jadrovú ochranu a bezpečnosť a Hygienické služby o vypracovanie správy o zdravotných následkoch u obyvateľov Francúzska po havárii v černobyľskej elektrárni. Správa oboch ústavov sa končila záverom, že je vhodné zintenzívniť sledovanie prípadov rakoviny štítnej žľazy vo Francúzsku, ale vypracovanie epidemiologickej štúdie pokladajú za náročné pre nízky počet prípadov. Bernard Kouchner v utorok napriek tomu rozhodol, aby sa epidemiologická štúdia vypracovala.
Medzi faktory, podporujúce vznik rakoviny štítnej žľazy patria rádioaktivita rôzneho druhu, vek, dedičné dispozície, výživové a hormonálne faktory, uviedol denník Le Figaro.
Miesta najznečistenejšie Céziom 137 vo Francúzsku sa nachádzajú v máloobývaných horských oblastiach a v regionálnych prírodných parkoch Vercors v departemente Drôme-Isere a v parku Mercantour v departemente Alpes-Maritimes.
Tieto údaje vyplývajú z prvej mapy o kontaminácii francúzskej pôdy rádioaktívnym mrakom, ktorú vypracoval geológ André Paris. Podľa neho je francúzska pôda rovnako kontaminovaná ako pôda v okolí Kyjeva, kde namerané hodnoty predstavujú 33.000 až 39.000 becquerelov na meter štvorcový.
Štúdiu o následkoch havárie na štvrtom bloku černobyľskej jadrovej elektrárne vypracovali francúzski odborníci od júla 1999 do augusta 2000 na základe 2200 meraní s dosahom na celé územie krajiny. Predstaviteľ nezávislého laboratória CRII-RAD Roland Desbordes povedal, že podľa toho presne vidno, aké "škandalózne vysoké dávky obyvateľstvo krajiny dostalo" po havárii v jadrovej elektrárni.