SME
Streda, 17. júl, 2019 | Meniny má Bohuslav
AKTUALIZOVANÉ 23:45

Gruzínsko vyhlásilo jednostranné prímerie

Gruzínske jednotky ukončili paľbu na rozkaz prezidenta Saakašviliho.

Rusko posilňuje svoje jednotky v Južnom Osetsku.Rusko posilňuje svoje jednotky v Južnom Osetsku.(Zdroj: SITA/AP)

Moskva/Tbilisi. Gruzínsko dnes vyhlásilo okamžité unilaterálne prímerie v konflikte o Južné Osetsko, citovala tlačová agentúra Interfax gruzínske ministerstvo zahraničných vecí.

V gruzínskej diplomatickej nóte ruskému ministerstvu zahraničných vecí sa podľa správ z Tbilisi uvádza, že gruzínske ozbrojené sily dostali rozkaz prezidenta Michaila Saakašviliho na zastavenie paľby počnúc 10. augustom.

Rusko na pôde Organizácie Spojených národov vyhlásilo, že je pripravené uzavrieť s Gruzínskom mier. "Povedzme jasne, že sme pripravení ukončiť túto vojnu, že sa stiahneme z Južného Osetska, že podpíšeme dohodu o nepoužívaní sily," navrhol ruský veľvyslanec pri OSN Vitalij Čurkin.

Moskva potvrdila, že dostala od Gruzínska nótu, v ktorej Tbilisi vyhlásilo okamžité jednostranné prímerie. Podľa agentúry Interfax však Rusko kritizovalo pokračovanie bojových operácií v konfliktom regióne.

Ruské námorné sily potopili gruzínsku bojovú loď

Ruské námorné sily potopili podľa agentúry Reuters počas námornej bitky gruzínsku loď prevážajúcu zariadenia na vystreľovanie riadených striel.

Gruzínske plavidlá urobili dva pokusy o útok na ruské bojové lode, ktoré "odpovedali paľbou, v dôsledku ktorej sa jedna gruzínska loď potopila, informovalo ruské ministerstvo obrany.

V správe sa nehovorí o tom, o aké lode išlo a kde sa námorná bitka odohrávala.

Ruské námorníctvo predtým uviedlo, že svoje bojové lode Moskva a Smetlivij, ktoré sa nachádzali blízko gruzínskych vôd, presunulo do ruského čiernomorského prístavo Novorossijsk.

Tlačové agentúry však informovali, že Moskva - vlajková loď ruskej čiernomorskej flotily - a bojová loď Smetlivij sú vo vodách pri hraničnom pásme gruzínsko-ruského čiernomorského pobrežia. Agentúrne správy sa odvolávali na nemenované zdroje ruského námorníctva s tým, že Rusko chce začať blokádu Gruzínska s cieľom zabrániť dodávkam zbraní pre kaukazskú republiku.

Do Gruzínska pricestoval šéf francúzskej diplomacie

Francúzsky minister zahraničných vecí Bernard Kouchner v nedeľu pricestoval do Tbilisi a smeroval na rokovania s gruzínskym prezidentom Michailom Saakašvilim. "Budem hovoriť o nevyhnutnom mieri, o cestách k jeho dosiahnutiu a o návrate k politickému riešeniu, hneď ako bude účinné prímerie," povedal telefonicky pre tlačovú agentúru AFP krátko po príchode do gruzínskeho hlavného mesta.

Kouchner uviedol, že ponuka Gruzínska na prímerie a rokovania s Ruskom je "dobrý rokovací bod", ale zdôraznil, že obe strany musia zastaviť boje. "Hlavné postavy, a to obidve, musia akceptovať prímerie," povedal. Zároveň vyjadril nádej, že sa v pondelok stretne s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom, ale nemohol potvrdiť, že schôdzka sa naozaj uskutoční.

Saakašvili: Stiahli sme sa

Gruzínsky prezident Michail Saakašvili v nedeľu vyhlásil, že vojaci jeho krajiny odišli z Južného Osetska a vyzval na diplomatickú intervenciu zo strany USA v záujme "svetového poriadku".

"Mali sme tam našich vojakov a premiestnili sme ich z oblasti, v ktorej predtým boli, po tom ako splnili úlohu čistenia...v podstate, sú preč," povedal pre televíznu stanicu CNN zo svojho úradu v Tbilisi.

Rusko, ktorého armáda bombardovala gruzínske sily v separatistickom regióne Južné Osetsko aj mimo neho, spochybnilo Saakašviliho tvrdenie o odchode, ale gruzínsky prezident uviedol: "Sú preč. Môžem to potvrdiť"

Na otázku, či ruské lietadlá bombardovali "medzinárodné letisko" v Tbilisi, Saakašvili odpovedal: "Medzinárodné letisko bolo ich terčom niekoľkokrát."

Pozorovatelia OSN v nedeľu potvrdili, že vojenské letisko neďaleko gruzínskeho hlavného mesta bolo bombardované. Saakašvili dodal: "Spojené štáty a svetové spoločenstvo by mali zastaviť intervenciu a inváziu do mojej suverénnej krajiny."

"V podstate, domnievam sa, že sa to už netýka iba Gruzínska. Týka sa to základných hodnôt humanity, amerických hodnôt, v ktoré stále veríme. Týka sa to budúceho svetového poriadku."

"Domnievam sa, že Spojené štáty majú mnoho nástrojov a domnievam sa, že existuje mnoho diplomatických prostriedkov, ktorými sa to dá robiť."

Na otázku, či by Spojené štáty mali vojensky zasiahnuť, gruzínsky prezident odpovedal: "Nešpekuloval by som o tom, pretože si myslím, že naše sily sú dostatočne schopné a robia skutočne dobrú prácu, ale potrebujeme zastaviť nepriateľstvo." "Vyhlasujeme prímerie. Sme ochotní podpísať dokument o nepoužívaní sily a o neobnovovaní nepriateľstva."

Saakašvili povedal, že ruské tanky sú na území Gruzínska mimo separatistického regiónu Južné Osetsko. Na otázku počas tlačovej konferencie, či ruské tanky sú mimo Južného Osetska, odpovedal: "Presne tak...ďaleko mimo územia Južného Osetska."

Lavrov: Rusko už nepovažuje Saakašviliho za partnera

Rusko už nevidí v gruzínskom prezidentovi Michailovi Saakašvilim partnera, hoci jeho odchod nemusí vyriešiť krízu v separatistickom regióne Južné Osetsko, uviedol ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

"Muž, ktorý nariadil vojnové zločiny, ktorých výsledkom sú tisícky mŕtvych mierumilovných občanov, nemôže byť Ruskom považovaný za partnera," povedal Lavrov novinárom v Moskve. "Keď gruzínske jednotky opustia Južné Osetsko a podpíše sa dohoda o neútočení, nastolí sa mier bez ohľadu na ďalší osud Saakašviliho," dodal s tým, že je "okamžite pripravený začať rokovať o prímerí a ukončení bojov."

Rusko má aj podľa USA záujem o "zmenu režimu" v Gruzínsku po tom, čo Moskva odmietla ponuku Tbilisi na prímerie. Lavrov v telefonickom rozhovore s americkou ministerkou zahraničných vecí Condoleezou Riceovou povedal, že gruzínsky prezident "musí odísť", informoval o tom americký veľvyslanec pri OSN Zalmay Khalilzad.

Rusko kontroluje lode

Ruské vojnové loďstvo v Čiernom mori neplánuje blokovať dodávky ropy z gruzínskeho prístavu Poti, vyhradzuje si však právo kontroly prichádzajúcich a odchádzajúcich lodí. Vyhlásil to dnes námestník šéfa ruskej diplomacie Grigorij Karasin v súvislosti s rozmiestnením vojenských lodí pri gruzínskom pobreží.

"Neviem nič o žiadnom pláne blokovať lodnú dopravu," reagoval na vyhlásenia gruzínskych predstaviteľov o zablokovaní prístavu. "Skutočnosť, že lode sú zastavované a prehľadané, neznamená, že došlo k blokáde," dodal.

V čase vojny je podľa neho potrebné byť "veľmi opatrným" voči obsahu dodávok, ktoré prichádzajú a odchádzajú z Gruzínska.

Ruské tlačové agentúry predtým informovali, že ruské lode začali blokádu Gruzínska s cieľom zabrániť dodávkam zbraní pre kaukazskú republiku.

Moskva obviňuje Západ a prozápadnú Ukrajinu, že vyzbrojovala gruzínske sily, s ktorými ruskí vojaci v súčasnosti bojujú v Južnom Osetsku.

Rozmiestnenie lodí v blízkosti pobrežia separatistického Abcházska a ostatného Gruzínska označil Karasin za prirodzené. "Nechceme, aby sa zopakovalo to, čo v Južnom Osetsku," povedal.

Gruzínsko na pokraji humanitárnej katastrofy

Gruzínska armáda sa stiahla zo separatistického regiónu Južné Osetsko a ruské jednotky teraz úplne kontrolujú provinčnú metropolu Cchinvali. Uviedol to hovorca gruzínskeho ministerstva vnútra Šota Utiašvili pre stanicu BBC s tým, že nejde o vojenskú porážku, ale nevyhnutný krok na ochranu civilistov, keďže krajina je na pokraji humanitárnej katastrofy.

Gruzínske jednotky sa mali stiahnuť približne na pozície, na ktorých boli 6. augusta, kedy sa začali vojenské akcie.

Ruské mierové sily v Južnom Osetsku stiahnutie gruzínskych vojsk popreli. "Mierotvorcovia zo stanovíšť monitorujú prítomnosť gruzínskych síl, delostrelectva a obrnených vozidiel. Gruzínsko nestiahlo sily z Južného Osetska," uviedol pre agentúru Interfax pobočník veliteľa ruských mierových síl Vladimir Ivanov.

Na gruzínskej strane podľa ministerstva vnútra prišlo o život 100 vojakov, mnoho ďalších je zranených. Ruské a juhoosetské zdroje odhadujú celkový počet obetí v Južnom Osetsku na najmenej 1500, z drvivej väčšiny ide o civilistov.

Bombardovanie Tbilisi

Dnes ráno sa v hlavnom meste Gruzínska ozvalo niekoľko hlučných výbuchov a hovorca ministerstva vnútra krajiny Šota Utiašvili povedal, že ruské lietadlá bombardovali vojenské letisko v Tbilisi.

"Na vojenské letisko, na ktorom má spoločnosť Tbilaviastroi svoje výrobné haly, zhodili tri bomby. Nikto nebol zranený," povedal Utiašvili pre tlačovú agentúru Reuters. Továreň vyrába armádne lietadlá Suchoj Su-25 už od dôb bývalého Sovietskeho zväzu.

Utiašvili v ostatných hodinách oznámil, že Rusko vyslalo do Gruzínska 6000 vojenských jednotiek po zemi, zakiaľ ďalších 4000 ruských vojakov je pripravených na útok z Čierneho mora.

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 2. Už to na vás niekedy padalo?
 3. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 4. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 5. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku
 6. Tohtoročná Pohoda bude BEZ starostí
 7. Výnimočná učiteľka z Ružomberka
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 €
 9. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku
 10. Priláka Bratislava prestížne kongresy?
 1. Buďte na cestách v bezpečí pomocou kamery Mio MiVue 751 !
 2. Elektromobily kúpime lacnejšie. Na cestách bude viac ekovozidiel
 3. Tipy kde ušetríte najviac a čo si rozhodne nenechajte újsť
 4. Oslava 50. výročia pristátia na Mesiaci aj v Košiciach
 5. Už to na vás niekedy padalo?
 6. Príbeh Maťa Homolu: Od malička srdcom pretekár
 7. 15. ročník letnej školy pre študentov z TEC Monterrey, Mexiko
 8. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo
 9. S Erasmom v Českej republike
 10. Životné jubileum profesora Ing. Ivana Gschwendta, DrSc.
 1. Sporením sa oberáte o peniaze. Najmä v týchto štyroch prípadoch 23 502
 2. Hodnotenie profesionála: Dovolenka v Bulharsku 10 382
 3. Výnimočná učiteľka z Ružomberka 9 585
 4. Dvanásť zaujímavých výletov na spestrenie dovolenky v Turecku 8 965
 5. Rezervujte si last minute dovolenku so zľavou až do 70% 7 251
 6. Koľko stojí najlacnejší elektromobil? Cena vás poteší 6 433
 7. Nauč sa ovládať svoje auto! Skryté funkcie kľúča 5 792
 8. Tipy, ako si vybrať najlepší televízor a ušetriť až 1960 € 5 064
 9. Najefektívnejšie vám hladinu železa v tele doplní hémové železo 3 904
 10. Najväčšia banka zlacňuje hypotéky na rekordných 0,89 % 3 406

Hlavné správy zo Sme.sk

Sagan pokračuje na Tour v zelenom.
Na snímke zľava Marin Ljubičič, Novica Erakovič (obaja Nikšič) a Dejan Dražič (Slovan) bojujú o loptu počas prvého zápasu 1. predkola Ligy majstrov ŠK Slovan Bratislava - Sutjeska Nikšič 10. júla 2019 v Bratislave.
Zuzana Kovačič Hanzelová a Martin Slosiarik.

Nejde o preteky, hovorí Danko o stožiari. Sám prispel na výstavbu

Stožiare sú bežné aj v iných krajinách, tvrdí šéf parlamentu.

Andrej Danko hovorí o stožiari pred parlamentom.

Neprehliadnite tiež

Ľutujem, že sa mi nepodarilo uskutočniť brexit, vyhlásila Mayová v poslednom prejave

Premiérka pripustila, že jej rétorika nevyznievala vždy v duchu kompromisu.

Theresa Mayová vyhlásila, že má obavy o stav politiky v Británii, v Európe, ako aj vo zvyšku sveta.

Pri streľbe v Indii zomrelo deväť ľudí, dôvodom bol spor o pôdu

Starosta sa v stredu snažil prevziať pôdu so svojimi stúpencami.

Ilustračná snímka.

Izraelský minister sa ospravedlnil za vyjadrenia o terapii homosexuálov

Proti Perecovým vyjadreniam v nedeľu protestovali stovky ľudí.

Izraelský minister školstva Rafi Perec (Peretz)

WHO vyhlásila v Konžskej demokratickej republike pre ebolu stav ohrozenia

Epidémia sa rozširuje v Konžskej demokratickej republike.

Zdravotníci v ochranných oblekoch sa presúvajú do liečebného centra v Konžskej demokratickej republike.