Londýn 8. augusta (TASR) - V Južnom Osetsku vypukli dnes boje medzi gruzínskou armádou a separatistickými silami tohto odštiepeneckého regiónu, ktorý chce gruzínska vláda znova dostať pod svoju kontrolu.
TASR v tejto súvislosti prináša chronológiu konfliktu:
November 1989 - Južné Osetsko vyhlásilo autonómiu v Gruzínskej sovietskej socialistickej republike, čo vyvolalo trojmesačné boje.
December 1990 - Medzi Gruzínskom a Južným Osetskom vypukol nový ozbrojený konflikt, ktorý trval do roku 1992.
Jún 1992 - Ruskí, gruzínski a juhoosetskí lídri podpísali v Soči dohodu o prímerí a súhlasili s vytvorením trojstranných mierových síl, ktoré tvorí po 500 vojakov z každej strany.
November 1993 - Južné Osetsko vypracovalo návrh vlastnej ústavy.
November 1996 - Južné Osetsko si zvolilo prvého prezidenta.
December 2000 - Rusko a Gruzínsko podpísali medzivládnu dohodu o obnovení hospodárskeho systému v zóne konfliktu.
December 2001 - V Južnom Osetsku zvolili za prezidenta Eduarda Kokojtyho, ktorý v roku 2002 požiadal Moskvu o uznanie nezávislosti jeho republiky a jej začlenenie do Ruskej federácie.
Január 2005 - Rusko rezervovane súhlasilo s plánom Gruzínska, že Južné Osetsko dostane širokú autonómiu výmenou za vzdanie sa snáh o nezávislosť.
November 2006 - Obyvatelia Južného Osetska v referende drvivou väčšinou podporili nezávislosť od Gruzínska. Gruzínska vláda to označila za súčasť snahy Ruska o podnietenie vojny.
Apríl 2007 - Gruzínsky parlament schválil zákon o vytvorení dočasnej vlády v Južnom Osetsku, čo zvýšilo napätie s Ruskom.
Jún 2007 - Separatisti oznámili, že gruzínska armáda zaútočila mínometmi a ostreľovačmi na juhoosetskú metropolu Cchinvali. Tbilisi to poprelo.
Október 2007 - Stroskotali rozhovory medzi Gruzínskom a Južným Osetskom, ktorých sprostredkovateľov bola Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Marec 2008 - Južné Osetsko požiadalo svetové spoločenstvo o uznanie jeho nezávislosti po tom, ako Západ podporil nezávislosť Kosova od Srbska.
Marec 2008 - Ruský parlament vyzval vládu, aby uznala nezávislosť Južného Osetska a Abcházska. Výzva prišla v reakcii na snahu Gruzínska o vstup do NATO.
Apríl 2008 - Južné Osetsko odmietlo návrhu Gruzínska na vládu so zastúpením oboch strán, trvá na úplnej nezávislosti.
August 2008 - Medzi gruzínskou armádou a juhoosetskými jednotkami vypukli boje. Gruzínsko tvrdí, že jeho sily "oslobodili" väčšiu časť juhoosetskej metropoly od separatistov.
Reuters
gon hy