Brusel 7. augusta (TASR) - Na organizáciu, ktorú skeptici obviňujú z toho, že nemá srdce, má Európska únia až príliš veľa sŕdc. Geografická hranica Európy s Áziou nie je jasne viditeľná, čo dovoľuje európskym štátom vyhlásiť, že sú jej srdcom - často z rôznych dôvodov.
Jedným z kandidátov na tento post je aj Slovensko, ktoré podľa niektorých geografov leží presne v strede medzi krajnými bodmi Európy. Desiatky webových stránok poukazujú na Slovensko ako na srdce európskeho kontinentu. Táto poloha vyvoláva u Slovákov veľmi silné emócie.
Slovensko má však aj svojich konkurentov. Sú nimi metropoly susedných štátov - Praha a Budapešť. Obe mestá sa prezentujú ako srdce Európy z kultúrnych, ako aj geografických dôvodov.
Uchádzačov je však omnoho viac. Britský historik Norman Davies nazval svoje dejiny Poľska z roku 1984 Srdce Európy. Odborníci z Francúzskeho národného geografického inštitútu vypočítali v roku 2000, že centrum Európy leží v Litve. Správa vyvolala v tejto krajine pozitívny ohlas, avšak ihneď sa ozvali Bielorusko a Poľsko. V januári tohto roku sa "novým srdcom Európy" nazvalo Slovinsko.
V apríli 2005 ukrajinský prezident Viktor Juščenko vyhlásil, že srdcom Európy je Ukrajina. "Ako môže Európa žiť bez svojho srdca?" spýtal sa možno iba obrazne, ale to je práve kľúč k pochopeniu toho, prečo sa toľko štátov považuje za srdce Európy.
Dôvodom je snaha poukázať na to, že nové členské štáty EÚ sú skutoční Európania a právoplatní členovia západného bloku. Poliaci a Litovčania sú skalopevne presvedčení o tom, že nepochádzajú z východnej, ale zo strednej Európy. Estónci zase trvajú na tom, že sú severskou krajinou a Česi poukazujú na to, že ich hlavné mesto leží západnejšie ako Viedeň. Juščenko sa snaží dostať svoju krajinu bližšie k Európe v čase, keď veľa oponentov tvrdí, že Ukrajina, ako kolíska ruskej civilizácie, by sa mala skôr obrátiť na východ.
Cynici môžu argumentovať, že tvrdenia o "srdci Európy" hovoria viac o pocitoch tej-ktorej krajiny ako tých európskych, dodáva nemecká tlačová agentúra DPA.