Los Angeles 6. augusta (TASR) -
Vesmírna sonda Phoenix amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) našla vo vzorkách pôdy z červenej planéty chloristan (perchlorát), vysokooxidujúcu soľ. Na Zemi sa táto látka v prírode nachádza vo vyprahnutej pôde čilskej púšte Atacama a niektoré organizmy ju využívajú ako zdroj energie.
"Mikroorganizmy dokážu prežiť v oxidujúcich podmienkach," vyhlásil vedec Richard Quinn z Výskumného centra NASA v Ames. "Podobný prípad by mohol nastať aj na Marse. Zatiaľ však o tom nemáme dosť informácií."
Prekvapivé zistenie prišlo po tom, čo vedci oznámili, že pôda neďaleko severného pólu červenej planéty je podobná tej na Zemi. Ak sa preukáže prítomnosť chloristanu, jej zloženie bude exotickejšie, než sa predpokladalo. Vedci však trvajú na tom, že nemá negatívny vplyv na možnosť života na Marse.
"Chloristan sám o sebe nie je pre život prospešný ani škodlivý," uviedol hlavný výskumník NASA Peter Smith z Arizonskej univerzity. Niektorí vedci, podieľajúci sa na projekte za 420 miliónov dolárov, sú však menej optimistickí.
"Chloristan nie je práve najvítanejšia zložka pôdy," tvrdí astrobiológ Kenneth Nealson z Juhokalifornskej univerzity. Hoci niektorým mikroorganizmom na Zemi sa v prostredí tejto látky darí, "nie je to najobľúbenejšia molekula väčšiny živých organizmov," dodal Nealson.
Sonda Phoenix pristála na arktických pláňach Marsu 25. mája s cieľom skúmať, či na planéte bola, alebo je možná existencia života. Potvrdila prítomnosť ľadu na mieste pristátia, zatiaľ však nenašla organické látky na báze uhlíka.
Sonda objavila chloristan vo vzorkách pôdy odobratých z dvoch rôznych plytkých výkopov v júni a júli s použitím laboratória na palube. Vedci sa teraz snažia prítomnosť látky v pôde potvrdiť, pretože ďalší nástroj sondy, rovnako schopný zlúčeninu rozpoznať, minulotýždňovom teste jej stopy nenašiel.
Nie je známe, či je chloristan prirodzenou súčasťou prachu na Marse, alebo sa tam dostal pri pristávaní sondy. Podľa výskumníkov existuje však malá pravdepodobnosť, že Phoenix mohol priniesť jej stopy na svojich pomocných raketách.
Chloristan sa používa v tuhom raketovom palive, pyrotechnických výrobkoch a ďalších výbušninách. Kontamináciu zlúčeninou objavili v Spojených štátoch vo vodných tokoch najmenej 25 štátov, informovalo ministerstvo životného prostredia. Látka môže ovplyvňovať činnosť štítnej žľazy a je škodlivá pre ľudský život najmä v jeho embryonálnej fáze.
Oxidujúce látky môžu byť škodlivé pre živé organizmy, chloristan je však pomerne stabilne prítomný v pôde a nereaguje s organickými látkami bez aktivácie, uviedol geochemik David Parker Kalifornskej univerzity.
NASA naposledy pátrala po živote na Marse v dvoch misiách Viking v 70. rokoch. Sondy však nič nenašli.
Informovala tlačová agentúra Associated Press.
2 20 ms dem