Podľa nej injekcie s vysokými dávkami vitamínu C značne redukujú tempo rastu nádoru. Myšlienku, že vitamín C, známy tiež ako kyselina askorbová, by sa mohol používať na liečbu rakoviny, rozvinul v 70. rokoch americký vedec Linus Pauling, laureát Nobelovej ceny za chémiu z roku 1954.
Táto predstava bola kontroverzná a ďalšie štúdie už nemali úspech - týkali sa však podávania vitamínu C perorálne, čiže ústami.
Nový výskum vedcov amerického Národného inštitútu zdravia sa zaoberal injekciami s dávkami vitamínu C, ktoré umožňujú dostať čo najväčšiu koncentráciu látky do systému.
Bádatelia implantovali tri typy agresívnych rakovinových buniek do laboratórnych myší, vyvolávajúce vaječníkové, pankreasové a mozgové nádory. Myšiam, ktorým injekciami podávali vysoké dávky vitamínu C, rástol nádor asi o polovicu pomalšie ako tým, ktoré injekcie nedostali, uviedli vedci.
"Kľúčovým záverom je, že kyselina askorbová sa používa ako liek a vyzerá celkom nádejne pri liečení niektorých druhov rakoviny," uviedol vedúci výskumu Mark Levine.
Vedci sa domnievajú, že zvýšené množstvo kyseliny askorbovej vytvára v organizme peroxid vodíka, ktorý pôsobí proti rakovinovým bunkám. "Peroxid vodíka vedie k zničeniu niektorých rakovinových buniek a nevyzerá to tak, že by zabíjal aj normálne bunky. Prečo je to tak, nevieme," dodal Levine. Výsledky výskumu jeho tímu zverejnil časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Ako spresnil, posledná klinická štúdia v Kanade, na ktorej sa podieľal, preukázala, že podobne vysoké dávky vitamínu C sa môžu injekciou podať ľuďom s minimálnymi vedľajšími účinkami. Ďalším krokom bude podľa Levina začatie výskumu s cieľom zistiť, ako by podobný postup účinkoval na ľuďoch. "Myslím si, že sme celkom blízko k tomu, aby sme na to boli pripravení," uzavrel Levine.
Informovala tlačová agentúra Reuters.
1 zsl dem