Washington 5. augusta (TASR) - Pred 14 miliónmi rokov rástol v Antarktíde mach a žil tam hmyz. V súčasnosti pusté údolia pripomínali tundru, aká je teraz na Aljaške, v Kanade a na Sibíri.
Údolia boli chladné, no život v nich dokázal existovať, hovorí Adam Lewis z univerzity v Severnej Dakote. Výsledky svojho výskumu uverejnil v dnešnom vydaní časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Lewis so spolupracovníkmi skúmali ľadovú prikrývku zamrznutého kontinentu, keď naďabili na pozostatky machu na dne údolia. Našli ich hlboko vo vnútrozemí, doteraz bol nejaký mach objavený len pri pobreží.
"Naozaj skvelé je, že drobné pozostatky sú ešte tam," povedal vedec a dodal, že hoci rastlina uhynula pred 14 miliónmi rokov, rastlinné vlákna sa zachovali.
Pri ďalšom skúmaní vnútrozemia vedci objavili zvyšky drobučkých kôrovcov, malých pakomárov, chrobákov, ako aj peľ z bukov a kvetín. Pozostatky hmyzu a vegetácie tundry naznačujú, že počasie bolo vtedy teplejšie.
Podľa Lewisa môžu poznatky prispieť k pochopeniu klimatického systému Zeme. Jedným z prekročených prahov pri ochladzovaní Zeme bol ten, keď Antarktída trvalo zamrzla a uzamkla sa.
"Treba poznať, kde sú tie prahy," vysvetlil Lewis. Dodal, že ľudské bytosti sú, nanešťastie, schopné tlačiť klímu cez jeden z tých prahov, a to by mohlo byť celkovou katastrofou.
Zdroj: AP