Sydney 4. augusta (TASR) - Najnebezpečnejším dravcom všetkých čias bol vyhynutý predchodca žraloka bieleho - Carcharodon megalodon. Dokázal sa do obete zahryznúť šesťkrát väčšou silou ako zlopovestný Tyrannosaurus rex (T-rex).
Vyplýva to zo štúdie austrálskych vedcov z univerzity New South Wales v Sydney, o ktorej dnes informovali tlačové agentúry DPA a APA. Dávny predátor sa dokázal zahryznúť so silou, ako keď na centimeter štvorcový pôsobí 10,8 až 18,2 tony.
U obávaného T-rexa to bolo 3,1 tony. V prípade žraloka bieleho sa udáva 1,8 tony - zo všetkých v súčasnosti žijúcich zvierat ide pravdepodobne o najväčšiu silu hryzu, uviedol vedúci štúdie Steve Wroe.
Pre porovnanie, u afrického leva sa dá dokázať, že sa zahryzne so silou veľkou ako pôsobenie 560 kilogramov na centimeter štvorcový, kým u ľudí je to nanajvýš 80 kilogramov.
Austrálski vedci využili na porovnávací počítačový model silu hryzu žraloka bieleho (Carcharodon carcharias), a tiež jeho ďalšie anatomické a biomechanické dáta. Potom získané údaje použili pre druh Carcharodon megalodon.
Dávny predátor dorastal až do dĺžky 16 metrov a vážil zhruba 100 ton. Fosílne nálezy poukazujú na to, že lovil aj veľké veľryby. Svojim obetiam najskôr odhryzol chvost a plutvy, aby im zabránil v úteku.
"Príroda vybavila tohto dravého živočícha viac ako dostatočnou silou hryzu, aby mohol usmrtiť a zožrať veľkú a potenciálne nebezpečnú korisť," vysvetlil Wroe a dodal, že zuby zvieraťa boli aj extrémne ostré.
Carcharodon megalodon žil zhruba pred 1,5-18 miliónmi rokov. Vtedy teplejšie moria mu umožnili globálny výskyt, jeho zmiznutie súvisí so zmenou svetovej klímy a ochladením.
Vedci však diskutujú o tom, do akej miery je predátor minulosti príbuzným súčasného bieleho žraloka. Teraz sa v porovnaní so skoršími závermi častejšie predpokladá, že nešlo o blízkeho príbuzného, a už vôbec nie o predka súčasného druhu.