Praha 1. augusta (TASR) Postupné spracovanie a digitalizácia archívu bývalej československej vojenskej kontrarozviedky (VKR), ktorá bola súčasťou komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), prispelo k zverejneniu ďalšieho prekvapivého mena. Ako dôverníka získala v roku 1989 VKR vtedajšieho armádneho dôstojníka Miroslava Bálinta. Ten je v súčasnosti generálom a zástupcom náčelníka Generálneho štábu Armády ČR.
Miroslav Bálint dnes dal súhlas so zverejnením celého svojho spisu na stránkach Archívu bezpečnostných zložiek ministerstva vnútra, ktorý materiály bývalej VKR spravuje. Generál k zverejneniu pripojil aj vyhlásenie, že s komunistickou tajnou službou nikdy vedome nespolupracoval.
Bálint v 70. rokoch vyštudoval vojenskú vysokú školu v Martine. V 90. rokoch sa zúčastnil na mierových misiách UNPROFOR a SFOR. Po štúdiu na škole NATO Defense College v Ríme pôsobil od roku 2002 na bruselskom veliteľstve NATO. V roku 2007 ho povýšili do hodnosti brigádneho generála.
Tento týždeň sa na verejnosť dostal celý zoznam mien aktívnych politikov či bývalých športovcov, ktorí majú vo VKR svoj spis v kategóriách dôverníkov alebo kandidátov tajnej spolupráce.
Podľa Archívu bezpečnostných zložiek ministerstva vnútra ide o troch poslancov ODS - Tomáša Hasila, Waltera Bartoša a Juraja Raninca, a o poslanca ČSSD, bývalého olympijského medailistu v skokoch na lyžiach, Pavla Ploca. Ešte v marci sa objavili informácie, že s VKR spolupracoval aj ďalší poslanec - vtedy ešte ČSSD - Evžen Snítilý. VKR viedla spisy aj na dnešného šéfa Českého olympijského výboru Milana Jiráska a súčasného šéftrénera Českého atletického zväzu Václava Fišera.
Archív bezpečnostných zložiek čelí pre zverejňovanie mien kritike zo strany ČSSD. Táto inštitúcia ale odmieta, že by mená zverejňovala na politickú objednávku. Naopak, zverejnením informácií chce predísť možnému vydieraniu týchto osôb.
Ilustruje to aj prípad poslanca Evžena Snítilého, ktorý pred pol rokom prispel k znovuzvoleniu Václava Klausa. Kvôli náhlej zmene postojov tohto dlhoročného poslanca ČSSD sa špekulovalo práve o možnosti, že ho pre jeho minulosť mohla politicky vydierať nielen ODS, ale aj materská sociálna demokracia.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) hy