Washington 1. augusta (TASR) - Silný odpor ochrancov prírody vyvolal v USA návrh na zníženie počtu mustangov eutanáziou. Divožijúce kone, symbol Divokého Západu, prekážajú komerčným záujmom chovateľov dobytka.
Kedysi prériami cválali dva milióny mustangov, v súčasnosti sa ich počet odhaduje v najlepšom prípade na 33.000 jedincov. Federálne úrady však plánujú ďalšie zníženie počtu mustangov cieleným usmrcovaním, uviedla dnes tlačová agentúra DPA.
"Prečo sme sa teraz dostali k tomu, že chceme zničiť zvieratá, na chrbtoch ktorých sme si vybojovali krajinu?" povedala ochrankyňa zvierat Deanne Stillmanová a dodala, že Amerika je krajinou kovbojov, a to každý vie.
V minulých desaťročiach sa čriedy mustangov zmenšili najmenej o 200.000 zvierat, väčšinou skončili na bitúnkoch. Hlavným odberateľom konského mäsa je Francúzsko.
V roku 1971 americký Kongres schválil zákon na ochranu mustangov, pre ktorý sa nadchýnal vtedajší prezident Richard Nixon s tým, že Spojené štáty potrebujú "imidž divokej prírody".
Eutanáziu ďalších približne 6000 mustangov v súčasnosti navrhuje práve úrad, ktorý v USA zriadili na ochranu mustangov, "žijúcich symbolov historického pionierskeho ducha Západu".
Programom eutanázie sa bude v septembri zaoberať americký Kongres. Dilemou pre úrady je nájsť rovnováhu medzi záujmami chovateľov dobytka a premnožením mustangov v niektorých oblastiach.
Doterajšie snahy o humánne zníženie počtu divožijúcich koní stroskotali vrátane programu adopcie - čoraz menej Američanov si môže dovoliť sen o vlastnom koňovi.
Ani niektorí ekológovia nepovažujú ochranu mustangov za najvyššiu prioritu, pretože zvieratá poškodzujú miesta s vodou a lúčne a krovinaté porasty. Následky pociťujú rastliny i malé živočíchy.
Iní kritici zdôrazňujú, že mustangy v skutočnosti nepatria k pôvodným živočíchom severoamerického kontinentu. Priviezli ich v 16. storočí Španieli ako domáce zvieratá, nie sú to teda divo žijúce, ale zdivočené kone.
Stillmanová však oponuje, že divožijúce kone obývali stepi Severnej Ameriky už pred dobou ľadovou, neskoršie opustili krajinu cez terajšiu Beringovu úžinu a dostali sa do Ázie a Európy. Návrat mustangov so Španielmi bol vlastne "príchodom domov".
Podľa ochrancov zvierat nemôže niekoľko tisíc koní spôsobiť viac škôd ako štyri milióny kusov hovädzieho dobytka. Utracovanie nie je pre Američanov akceptovateľné, mustang je "súčasťou amerického mýtu", tvrdia ochranári.