Washington 1. augusta (TASR) - Prvým žiariacim objektom v tme prvotného vesmíru bol po Veľkom tresku (Big Bang) drobný zárodok hviezdy, ktorý prudko narástol na veľkosť monštra, so stokrát väčšou hmotnosťou ako Slnko.
Prvé hviezdy umierali rýchlo a mali zrejme ťažký život. Kým naše Slnko môže žiť päť miliárd rokov, prvá generácia hviezd vydržala len zlomok tohto času - zhruba milión rokov.
O štúdii v časopise Science informovali vo štvrtok americkí a japonskí vedci. Pomocou sofistikovanej počítačovej simulácie ukázali, ako sa v mladom vesmíre spojili rozhádzané častice plynného vodíka a hélia a sformovali prvú generáciu hviezd.
"Tieto hviezdy sa považujú za prvé zdroje svetla a tiež za prvé zdroje ťažkých prvkov, ako sú uhlík, kyslík a železo," povedal japonský astronóm Naoki Jošida.
Vedci sa domnievajú, že vesmír sa zrodil po Veľkom tresku, po explózii pred 13,7 miliardami rokov a odvtedy sa rozšíril. Sporili sa však o to, ako sa v dôsledku tejto kataklizmy sformovali prvé hviezdy.
V tom čase bol vesmír asi dvadsaťkrát kompaktnejší ako v súčasnosti. "Myslíme si, že v počiatkoch vesmíru boli jedinými prvkami vodík a hélium so stopovým množstvom lítia," povedal americký vedec Lars Hernquist.
Podľa Hernquista sa táto hmota plynule pohybovala vo vesmíre, ale v niektorých častiach bola väčšia koncentrácia ako v iných. Vplyvom gravitačných síl hmoty pribúdalo, vznikli oblaky vodíka a hélia. Tie sa spojili do "prahviezdy", počiatku omnoho väčšej hviezdy.
Prvá "prahviezda" sa zrodila asi 300 miliónov rokov po Veľkom tresku. Vďaka nukleárnym reakciám vo svojom vnútri sa stala prvým svietiacim objektom v období, ktoré niektorí astronómovia volajú "tmavým časom kozmu".
Najprv išlo o relatívne drobný objekt, predstavoval jedno percento z hmotnosti Slnka. V priebehu asi 10.000 rokov, čo je pre astronómov iba "žmurknutie okom", narástol na obrovskú hviezdu so stokrát väčšou hmotnosťou než Slnko.
Hoci nijaká z týchto hviezd neprežila až do súčasnosti, ich vplyv pretrval. Procesy vírenia v ich vnútri syntetizovali prvé ťažké prvky v kozme. Pri umieraní mohli vrhnúť túto hmotu späť do vesmíru, aby sa stala základom budúcich hviezd a planét.
Zdroj: Reuters