Budapešť 31. júla (TASR) - Štvordňová medzinárodná konferencia, ktorej súčasťou bude aj ďalšie vzdelávanie účastníkov o rómskom holokauste, sa dnes začína v Budapešti za účasti viac ako štyroch desiatok pedagógov z deviatich krajín.
Cieľom akcie, ktorú spoločne zorganizovali maďarské ministerstvo školstva a Rada Európy, je umožniť stretnutie a výmenu poznatkov pedagógov a iných odborníkov, usilujúcich sa o primeranú informovanosť ohľadne rómskeho holokaustu v rámci ich oblastí.
Ako vyplynulo zo slov štátneho tajomníka rezortu školstva Gergelya Aratóa na dnešnej tlačovej konferencii v maďarskej metropole, adekvátne spracovanie problematiky na pôde škôl môže prispieť k zmierneniu jestvujúcich predsudkov voči príslušníkom rómskej komunity. Príprava niekoľkých desiatok pedagógov sama osebe nič nezmení. Práve títo ľudia sa však môžu stať podnetom pre zmenu spôsobu myslenia, aby sa na tragédiu maďarských Rómov nespomínalo pri výučbe dejepisu iba v podobe malej poznámky, zdôraznil podľa agentúry MTI rečník. Osobitne vyzdvihol v tejto súvislosti význam detského vnímania rozdielov medzi odvahou, vrátane s ňou spojených rizík, a zbabelosťou spojenou s odvrátením sa od problému.
Maďarská vláda je jednoznačne zástancom práv všetkých občanov krajiny a urobí všetko, aby krajinu charakterizovala tolerancia, pokojné spolunažívanie a spolupráca a porozumenie, dodal Gergely Arató.
Už v stredu večer sa v maďarskom meste Nagykanizsa uskutočnilo vôbec prvé spoločné spomienkové stretnutie predstaviteľov rómskej a židovskej komunity, na ktorom si pripomenuli obete rómskeho holokaustu.
V noci z 2. na 3. augusta 1944 došlo v koncentračnom tábore Osvienčim k masakre Rómov, pri ktorej nacisti povraždili viac ako 3000 ľudí, pripomenul pri tejto príležitosti predseda miestnej rómskej samosprávy László Teleki. Poslanec parlamentu za vládnu MSZP, ktorý je súčasne splnomocnencom premiéra Ferenca Gyurcsánya pre rómske otázky, zdôraznil, že aj v súčasnosti treba zaistiť, aby sa už v prípade židov ani Rómov nikdy nemohlo zopakovať to, čo sa stalo počas druhej svetovej vojny. Proti radikalizmu, pochodujúcej garde treba vystupovať jednotne, zdôraznil.
Šéfka maďarskej diplomacie Kinga Gönczová vo svojom vystúpení pripomenula, že demokracia nepredstavuje iba slobodu, ale aj zodpovednosť. "Dúfali sme, že po spoločenských zmenách sa neobjaví diskriminácia, netolerancia, prejavy absencie trpezlivosti, že sa stanú pravidlom hodnoty opierajúce sa o ľudskú dôstojnosť. Napriek tomu sa tu a tam objavujú javy, ktoré by sme nechceli vidieť," konštatovala.
Podľa jej slov jestvujú v tejto oblasti legislatívne úlohy, avšak najlepšou obranou proti spomínaným javom je spoločný hlasitý postoj verejnosti - "nestrpíme to!" Od slov je už iba krôčik k činom, k prípadnému ponižovaniu ľudí, ich zastrašovaniu, avšak spoločnými silami tento proces možno zastaviť, zdôraznila v Nagykanizse Kinga Gönczová.
V druhý augustový deň si verejnosť na celom svete pripomína pamätným dňom holokaust Rómov počas druhej svetovej vojny.