Bukurešť 31. júla (TASR) - Na okamžitý zákaz používania kyanidu pri ťažobnej činnosti vyzvalo dnes vlády Rumunska, Maďarska, Ukrajiny a Slovenska 45 mimovládnych ekologických organizácií z týchto karpatských krajín. Ochranári zároveň žiadajú zabezpečenie starých banských lokalít z hľadiska ochrany životného prostredia.
Výzva nasleduje po víkendovom pretrhnutí hrádze na odkaľovacej nádrži pri bani Baia Borsa na severe Rumunska, ktorá spôsobila znečistenie vody ťažkými kovmi.
Otvorený list s výzvou na ochranu životného prostredia pred ťažobnou činnosťou zaslali desiatky ochranárskych združení svojim vládam počas dnešného dňa. Žiadali pritom moratórium na nové ťažobné aktivity, dokiaľ nebude presadená náležitá legislatíva a vyriešená otázka starých banských lokalít, informovala rumunská tlačová agentúra Agerpres.
Prelomenie hrádze na nádrži v rumunskej oblasti Maramureš spôsobili silné dažde. Maďarské úrady pritom v nedeľu zaznamenali v Tivadare na maďarsko-ukrajinských hraniciach zvýšený výskyt mangánu, medi, železa, olova a kadmia.
Hrádza pri bani Baia Borsa sa pretrhla už v roku 2000, rieku Tisa vtedy zasiahlo silné znečistenie ťažkými kovmi. Ekologická havária si vyžiadala úhyn 1240 ton rýb a znečistenie zdrojov pitnej vody pre 2,5 milióna ľudí.
"Po ôsmich rokoch sa nachádzame v podobnej situácii, čo je neprijateľné. Nastal čas pre našu vládu vyriešiť problém prehistorických baní, ktoré sú pripravené na explóziu toxického odpadu s vysokou koncentráciou ťažkých kovov," uviedol predstaviteľ rumunskej ochranárskej organizácie StrawberryNet Foundation Dan Craioveanu.