Praha/Havlíčkův Brod 31. júla (TASR) Bývalý riaditeľ okresnej nemocnice v Havlíčkovom Brode, kde v roku 2006 zdravotník Petr Zelenka podávaním lieku na riedenie krvi zavraždil sedem pacientov, dnes dostal od okresného súdu podmienečný trest 10 mesiacov odňatia slobody s odkladom na 18 mesiacov.
Za to, že vtedajší riaditeľ nemocnice Josef Pejchl kvôli úmrtiam pacientov včas nepodal trestné oznámenie, mu hrozili až tri roky väzenia. Pejchl mal od primára oddelenia ARO Pavla Longina informácie o neoprávnenom podávaní lieku heparín už od 25. septembra 2006, ale trestné oznámenie bolo na štátne zastupiteľstvo podané až 17. októbra.
Prípad však bude mať súdne pokračovanie. Advokát exriaditeľa sa na mieste odvolal. Exriaditeľ poukazuje na to, že polícia a súd nestíhali lekárov z oddelenia ARO, a že bez súdneho postihu zostali aj kriminalisti, ktorí od 20. októbra do 29. novembra v prípade vôbec nekonali.
"Ja som k tomu prišiel ako slepý k husliam a som takmer hnaný do basy. Musíme si zvyknúť, že polícia meria rôznym metrom," reagoval bývalý riaditeľ havlíčkobrodskej nemocnice na vynesenie trestu.
Kauza nabrala obrátky až po tom, čo sa primár Longin na polícii 29. novembra osobne zaujímal, ako sa prípad vyvíja. Kriminalisti zatkli zdravotníka Petra Zelenku, ktorý medzičasom už pracoval v inej nemocnici, 1. decembra 2006. Odvtedy sa už Zelenka na slobodu nedostal - a v júni 2008 Vrchný súd v Prahe v odvolacom konaní potvrdil Zelenkovi trest doživotného odňatia slobody. O podmienečné prepustenie z výkonu trestu bude môcť nemocničný vrah požiadať až o 30 rokov.
Zelenka, ktorý mal medzi kolegami povesť svedomitého pracovníka, vraždil pacientov po operáciách na oddelení ARO od mája do septembra 2006. Podával im liek heparín na zníženie zrážanlivosti krvi. Pacientom nenaordinovaný liek spôsobil masívne vnútorné krvácanie a rôzne pooperačné komplikácie. Pre Zelenku to bol druh adrenalínovej zábavy, pretože potom mohol sledovať, čo lekári podnikajú na záchranu pacientov.
Nejednoznačným hrdinom smutnej kauzy je primár ARO Pavel Longin, ktorý v roku 2006 rozhodol o prepustení podozrivého zdravotníka, inicioval podanie trestného oznámenia a neskôr sa o prípad osobne zaujímal. Mnohí mu však vyčítajú, že problémy pacientov, ktorí mali nevysvetliteľné masívne krvácanie, nekonzultoval s kolegami z iných nemocníc a nenariadil testy, ktoré by vysoké dávky heparínu u pacientov zistili.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) sla