Prenden 31. júla (TASR) - Takmer 19 rokov po zvrate politického vývoja v bývalej Nemeckej demokratickej republike bude po prvý raz verejnosti sprístupnený niekdajší bunker tamojších vládcov, a to po dobu troch mesiacov.
Už od piatka sa môžu záujemcovia informovať u sprievodcov o spôsoboch ochrany vedenia komunistickej NDR na čele s Erichom Honeckerom v prípade eventuálneho jadrového útoku; od soboty by bunker mal byť otvorený pre verejnosť.
V trojpodlažnom podzemnom zariadení, do výstavby ktorého sa investovalo 230 miliónov východonemeckých mariek, by členovia Rady pre národnú obranu NDR s niekdajším prvým mužom krajiny i pomocný personál - celkove asi 400 osôb - boli mohli prežiť asi 14 dní.
Celý bunker bol považovaný za najmodernejšie zariadenie svojho druhu v rámci krajín Varšavskej zmluvy. Pri projektovaní sa myslelo aj na umiestnenie spravodajských technikov, kuchárov a príslušníkov zdravotníckych zložiek. Nechýbali tu však ani riadiaca centrála a sprchy určené na prípadnú dekontamináciu osôb po jadrovom útoku.
Bunker, ktorý siaha do hĺbky 30 metrov a jeho súčasťou je 300 miestností, uviedli v režime prísneho utajenia do prevádzky 13. decembra 1983. Erich Honecker ho nakrátko navštívil iba pri otvorení, keď tu strávil dve hodiny.
O nepretržitú prevádzku zariadenia sa do konca roka 1989 staralo okolo 30 príslušníkov obávanej východonemeckej Stasi, následne až do roku 1993 špecialisti Bundeswehru udržovali v chode spravodajskú centrálu zariadenia, ktoré následne uzavreli, aby ho tak chránili pred vandalmi.
Verejnosť si bunker, ktorý je umiestnený v lese pri Prendene, asi 40 kilometrov severovýchodne od Berlína, avšak iba päť kilometrov od niekdajšieho Honeckerovho bydliska, nemohla prezrieť. Napriek tomu sa však našli zvedavci a dobrodruhovia, ktorí ilegálne prenikli do uzavretého zariadenia. Svoje vykonali aj zlodeji kovov. Časti bunkru, ktorý je chránenou pamiatkou v kompetencii spolkovej krajiny Berlín, tak boli poškodené alebo zničené.
Podľa slov Hannesa Hensela zo Siete berlínskych bunkrov si záujemcovia zaplatia za dvojhodinovú prehliadku hlavných priestorov bunkra 20 eur na osobu. Za 100 eur na osobu budú môcť stráviť v podzemí až štyri hodiny a vyskúšať si aj plazenie v ťažko prístupných, úzkych priestoroch zariadenia.
Keďže prevádzka objektu ako múzea by bola finančne priveľmi náročná, po období troch mesiacov - pravdepodobne na sklonku októbra - bude bunker natrvalo uzavretý a vchod do neho opäť zabetónovaný, aby sa zabránilo jeho opätovnému poškodeniu i prípadným nehodám. Ráta sa s umiestnením panoramatického obrazu bunkra na webovej stránke a koncom tohto desaťročia možno aj s virtuálnymi prehliadkami bunkra prostredníctvom internetu.
Informácie priniesli tlačové agentúry DPA a AP.