Helsinki 31. júla (TASR) - Fínske úrady zaviedli prísnu politiku voči Rómom, ktorí žobrú v uliciach hlavného mesta Helsinki. Pohrozili matkám, ktoré berú so sebou na ulicu deti, že ich vyhostia do krajiny pôvodu alebo im deti odoberú a umiestnia ich do náhradných rodín. Cieľom je podľa úradov chrániť deti.
Ľudskoprávne skupiny však tvrdia, že opatrenie, zavedené koncom roka 2007, je jedným z najprísnejších krokov proti Rómom v Európe a vytvára určitú formu vydierania, ktorá rozdeľuje rodiny namiesto toho, aby ich spájala.
Fínsko však nie je jedinou krajinou zavádzajúcou opatrenia, ktoré kritici považujú za diskriminačné voči Rómom. Európska komisia (EK) vyzvala členské štáty, aby ponúkali lepšie možnosti Rómom, ktorí často nedostávajú rovnaké šance na sociálny vývoj.
Deväť- až 12-miliónová komunita Rómov vo východnej Európe patrí medzi najchudobnejšie segmenty spoločnosti v regióne a mnohí z nich v úsilí o lepší život utekajú do bohatších západných štátov. Často sa tam však stretávajú len s odmietaním, diskrimináciou a chudobou.
Talianska vláda zožala ostrú kritiku za návrh odoberať všetkým Rómom vrátane detí odtlačky prstov ako súčasť opatrení na zníženie kriminality, ktorú majú podľa mnohých Talianov na svedomí imigranti.
Navrhované opatrenia sú podľa kritikov diskrimináciou etnických menšín a porušením pravidiel platiacich v EÚ. Taliansko na kritiku odpovedalo oznámením, že bude odtlačky odoberať všetkým občanom.
Fínska ministerka pre migráciu a záležitosti EÚ Astrid Thorsová stanovisko svojej krajiny bráni s tvrdením, že úrady museli konať, pretože deti boli v ohrození.
Vo Fínsku žije podľa odhadov vlády približne 10.000 Rómov, hoci ich počet môže byť podstatné vyšší, keďže sledovať ich pohyb v krajine je takmer nemožné. Väčšina z nich pochádza z Rumunska a Bulharska, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2007. Podľa zákona ich nemožne deportovať, kým nespáchajú vážny zločin. Žobranie nie je nezákonné.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.