Belehrad. Bývalý bosnianskosrbský prezident Radovan Karadžič, ktorý sa dnes krátko po 16.00 h SELČ prvýkrát postavil pred sudcu Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu, vyhlásil, že ho v Srbsku uniesli a bojí sa o život.
Karadžič (63), ktorého zatkli minulý týždeň v srbskej metropole Belehrad po vyše 11 rokoch na úteku, sa dnes pred sudcu ICTY Alphonsa Orieho postavil v tmavom obleku s kravatou. Vyzeral pochudnutý a povestnú ofinu mal belšiu a kratšiu, než pred vyše desaťročím, keď ho verejnosť videla naposledy bez prestrojenia.
Karadžič pôsobil na začiatku v súdnej sieni vyrovnane, dával jednoslovné odpovede a občas reagoval so sileným humorom. Postupne bol však čoraz čulejší a vzrušenejší, nakoniec už spurný a drzý.
Obžaloba ho v dvoch bodoch viní z genocídy, ale aj z prenasledovania a deportácií. Obvinenia z genocídy súvisia so 43-dňovým obliehaním Sarajeva a s masakrou z roku 1995 v Srebrenici, pri ktorej zahynulo 8000 moslimských mužov a chlapcov. Išlo o najhoršie zverstvá v Európe od konca druhej svetovej vojny.
Karadžič vyhlásil, že k svojej vine či nevine ohľadne obžaloby sa vyjadrí až po jej preštudovaní. Súd odložil prípad na 29. augusta.
Líder bosnianskych Srbov z vojnových rokov 1992-95 je najprominentnejším balkánskym predstaviteľom podozrivým z vojnových zločinov, ktorého zatkli po smrti srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Ten zomrel vo väznici v roku 2006 ešte pred ukončením súdneho procesu.
Karadžič vyhlásil, že jeho zatknutie bolo protiprávne. "V Belehrade ma zatkli proti predpisom. Uniesli ma na tri dni... Nemal som právo zatelefonovať si a dokonca ani len poslať sms," uviedol.
Radovan Karadžič takisto zaútočil na bývalého amerického sprostredkovateľa Richarda Holbrooka slovami: "Ak chce Holbrooke moju smrť a mrzí ho, že na tomto súde nie je trest smrti, chcem sa presvedčiť, či je jeho ruka taká dlhá, aby dosiahla na mňa až sem."
Karadžič sa na súde objavil po prvej noci strávenej v cele väznice ICTY v Haagu. Občas si utrel čelo a hovoril po srbsky.
Karadžič sústredene počúval, keď mu Orie čítal zhrnutie obžaloby, v ktorej prokurátori obviňujú Karadžiča zo zorganizovania zverstiev.
Karadžič dnes požiadal o čas na preštudovanie obžaloby, kým sa k obvineniam vyjadrí. Karadžičov právnik Svetozar Vujačič v Srbsku vyhlásil, že jeho klient využije 30-dňovú lehotu.
Vujačič ďalej oznámil, že jeho klient bude držať hladovku, ak mu nedovolia obhajovať sa pred ICTY, pretože "je to jeho základné právo". Zdôraznil, že Karadžič "bude na tom trvať dokonca aj v prípade, že by musel začať hladovku". Vujačič poskytol tieto vyjadrenia práve v čase, keď Karadžič prvýkrát predstúpil pred sudcu ICTY v Haagu.
Karadžič má novú vizáž
Srbský bulvárny denník Blic zverejnil vo štvrtok fotografiu Karadžiča, ktorá ho ukazovala krátko pred jeho štvrtkovým predstúpením pred tribunál OSN bez brady a s ostrihaných vlasov. "Je to on!" píše sa na titulnej strane novín, na ktorej vyzerá vojnový líder bosnianskych Srbov bledší a chudší než kedysi.
Ďalšia z "exkluzívnych fotografií" denníka ho prezentuje v bledomodrom tričku s malým emblémom americkej zástavy. V texte pri jeho vyobrazení sa uvádza, že je "značne chudší, očividne ťažko sa mu chodí... a napriek ostrihaniu má stále rozpoznateľne vlnité vlasy". Podľa údajov denníka fotografie nevzbudzujú dojem, že by ho to "všetko príliš trápilo". Karadžičov právnik Svetozar Vujačič na margo nového imidžu svojho klienta uviedol, že "vyzerá dobre. Dal sa ostrihať, oholil sa a je v skvelej forme. Vyzerá presne ako kedysi".
Radovan Karadžič svoje zatknutie očakával a vopred si pripravoval svoju obhajobu pred medzinárodným súdom. Pre štvrtkové vydanie ruského denníka Izvestia to povedal jeho brat Luka. "Brat bol na svoje zatknutie pripravený a so všetkým rátal... pravdou však zostáva, že svoje zadržanie očakával o niečo neskôr, presnejšie do šiestich mesiacov," citovali prokremeľské noviny Karadžičovho súrodenca. Srbské úrady podľa neho zabavili jeho bratovi počítač a spolu s ním aj viac ako 50 kompaktných diskov, na ktorých mal pripravené dokumenty pre svoju obhajobu pred trestným tribunálom v Haagu. Luka zároveň dodal, že Radovan verí vo svojej záležitosti v pomoc Moskvy .