Amsterdam 30. júla (TASR) - Skupina európskych vedcov predviedla dnes na obraze od Vincenta van Gogha novú metódu zisťovania pôvodnej podoby neskôr premaľovaných diel významných maliarov.
Práve holandský umelec patril k mnohým prevažne starým majstrom, ktorí v snahe ušetriť materiál často maľovali na obe strany plátna alebo dokonca premaľovávali už dokončený obraz úplne novým motívom.
Vedci svoju metódu demonštrovali odhalením doposiaľ vo farbe nevideného portrétu dámy, ktorý van Gogh v roku 1887 premaľoval a vytvoril úplne nové, abstraktnejšie dielo "Políčko trávy".
Kunsthistorici sa domnievajú, že na obraze je rovnaká modelka ako na slávnom plátne Jedáci zemiakov z roku 1885.
Pomocou tejto metódy sa budú môcť odborníci oboznámiť s ranou tvorbou umelcov ako van Gogh, ktorého až tretina skorých diel môže byť skrytá v neskorších premaľbách.
Na projekte sa podieľal technik z Delftskej univerzity Joris Dik a chemik z Univerzity v Antverpách Koen Janssens. Spoločne zostrojili výkonný röntgen poháňaný časticovým akcelerátorom, ktorý dokáže na základe vedomostí o použití dobových pigmentov rozoznať farebnosť premaľovaného obrazu. Prístroj analyzuje množstvo kovových prvkov v premaľovanej vrstve a vychádza najmä z poznatkov, že červený pigment obsahuje ortuť a v žltej farbe sa nachádza antimón.
V súčasnosti historici umenia používajú rôzne röntgenové prístroje, ktoré dokážu odhaliť prvotnú maľbu len v neostrých kontúrach a čiernobielej škále.
Skenovanie portrétu s rozmerom približne 18 centimetrov štvorcových trvalo dva dni a uskutočnilo sa v nemeckom Hamburgu.
Odborník na van Gogha Teio Meedendorp sa domnieva, že portrét vznikol medzi novembrom 1884 a marcom 1885, keď Vincent žil v holandskej dedine Neunen.
Umelec ho premaľoval pravdepodobne v Paríži, kam sa odsťahoval za svojim bratom Theom.