Nikózia 29. júla (TASR) - Nový vyslanec OSN na Cypre považuje za povzbudivé, že obaja lídri rozdeleného ostrova sú odhodlaní nájsť riešenie desaťročia trvajúceho konfliktu.
Bývalý austrálsky minister zahraničných vecí Alexander Downer dnes novinárom povedal, že perspektíva vyriešenia cyperského konfliktu nebola ešte nikdy taká pozitívna.
Povzbudilo ho odhodlanie gréckocyperského prezidenta Dimitrisa Christofiasa a tureckocyperského lídra Mehmeta Aliho Talata nájsť vzájomne prijateľné riešenie.
"Stále však existuje niekoľko oblastí, ktoré je potrebné doriešiť," uviedol Downer a dodal, že sa na Cyprus vráti začiatkom septembra pri príležitosti začatia mierových rokovaní.
Obaja lídri etnicky rozdeleného ostrova sa minulý týždeň dohodli na opätovnom spustení komplexných mierových rokovaní 3. septembra s cieľom ukončiť štvorročnú patovú situáciu v snahe o zjednotenie oboch komunít.
Christofias a Talat informovali, že akékoľvek riešenie, na ktorom sa dohodnú, bude predmetom samostatných referend v južnej i severnej časti ostrova. Dodali, že sa dohodli na zriadení bezpečnej telefónnej linky, prostredníctvom ktorej budú prebiehať priame rokovania.
Od marca sa lídri stretli štyrikrát, aby prerokovali pokrok dosiahnutý pracovnými a technickými skupinami pripravujúcimi pôdu pre začatie mierových rokovaní, ktorých cieľom je opätovné zjednotenie ostrova. Tímy z oboch častí ostrova sa usilovali nájsť spoločné body medzi oboma komunitami v otázkach ako ochrana životného prostredia, zdravotníctvo, kultúra, bezpečnosť, deľba moci, spôsoby prepojenia ekonomík oboch častí ostrova a majetkové a územné spory.
Počas minulotýždňového stretnutia lídri schválili prijatie 16 nových opatrení v oblasti ochrany životného prostredia, kultúrneho dedičstva, krízového manažmentu a kriminálnych záležitostí a nariadili ich okamžitú implementáciu.
Obidve spoločenstvá, grécka aj turecká časť ostrova, podporujú zjednotenie ostrova vo forme federácie. Rozchádzajú sa však v tom, ako by to malo v praxi fungovať, predovšetkým koľko autonómie má každá časť mať.
Cyprus sa rozdelil po tureckej invázii na sever ostrova v roku 1974, ktorá bola reakciou na krátkodobý, Grékmi iniciovaný prevrat. Turci na severe vyhlásili medzinárodne neuznanú Severocyperskú tureckú republiku.
Mierové rokovania oboch častí sa dostali do slepej uličky v roku 2004, keď cyperskí Gréci odmietli plán na zjednotenie navrhovaný Spojenými národmi, s ktorým cyperskí Turci súhlasili.
Krátko nato sa Cyprus stal členskou krajinou Európskej únie a vláda jeho gréckej časti získala právo vetovať snahy Turecka o vstup do únie.
Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
3 20 ms juh