Washington 29. júla (TASR) - Sto dní pred voľbami má podľa prieskumu verejnej mienky agentúry Gallup senátor Barack Obama náskok pred senátorom Johnom McCainom na úrovni osem percent. Spravodajská stanica CNN analyzovala podobné prieskumy verejnej mienky a aktuálne výsledky 12 prezidentských volieb v Spojených štátoch amerických počas posledných 50 rokov. Podľa tejto analýzy sa podpora amerických voličov pre víťazného kandidáta počas 100 dní pred voľbami preskupila v prospech slabšieho oponenta iba dvakrát.
Líder prieskumov verejnej mienky 100 dní pred voľbami sa vo väčšine prípadov stal napokon aj prezidentom, avšak takmer vždy sa s blížiacimi voľbami stal politický súboj tesnejší a dramatickejší. Pokiaľ mal napríklad Jimmy Carter pred Geraldom Fordom v roku 1976 pred voľbami náskok 22 percent, voľby vyhral iba s tesným náskokom dvoch percent. Podobný posun k tesnejším rozdielom medzi kandidátmi očakávajú analytici aj v tomto roku. Výnimočným aspektom tohtoročných volieb je však po 50 rokoch fakt, že v nich nekandiduje ani súčasný prezident, ani jeho viceprezident.
Dvakrát v histórii novodobých prieskumov sa líder tzv. 100-dňových prieskumov napokon víťazom volieb nestal. Najvýraznejší pozitívny obrat počas posledných 100 dní kampane zaznamenal v roku 1988 George H.W. Bush, ktorý vyhral novembrové voľby s náskokom siedmich percent. Ešte v lete toho istého roku však republikán a otec súčasného amerického prezidenta na svojho politického protivníka z Demokratickej strany Michaela Dukakisa strácal až 17 percent.
Podobne v roku 1960 zmenil volebné názory Američanov John F. Kennedy, keď za 100 dní znížil šesťpercentný náskok Richarda Nixona na nulu a voľby vyhral tesne o niečo vyše 100.000 hlasov.
Prieskumy agentúry Gallup 100 dní pred voľbami boli najpresnejšie v prípade volieb Richarda Nixona v roku 1968, keď predpovedali jeho víťazstvo s náskokom dvoch percent a Nixon napokon vyhral s rozdielom jedného percenta. Podobne v roku 1972 predpovedala agentúra Gallup Nixonovo víťazstvo s náskokom 26 percent, ktorý sa do volieb znížil iba o dve percentá. Aj v roku 2004 bola agentúra blízko k výsledkom, keď identifikovala podporu Johna Kerryho a Georgea W. Busha na rovnakej úrovni. Súčasný prezident vtedy získal víťazstvo s náskokom troch percent.
Prezidentské voľby sa v USA konajú tradične počas prvého novembrového utorka, v tomto roku to bude 4. novembra. Najintenzívnejšia kampaň sa očakáva od septembra, po oficiálnom potvrdení nominácií dvoch hlavných politických strán. Prvá spoločná diskusia Johna McCaina a Baracka Obamu je naplánovaná na 26. septembra, ďalšie dve by mali nasledovať 7. a 15. októbra.
(spolupracovníčka TASR Mária Ondruchová) gon