Uviedla to dnes organizácia Amnesty International (AI) v správe, ktorá vychádza desať dní pred začiatkom olympiády.
"Tým, že čínske úrady naďalej prenasledujú a trestajú tých, ktorí sa vyslovia za ochranu ľudských práv, akoby zabudli na sľuby, ktoré dali pred siedmimi rokmi," uviedla na tlačovej konferencii v Hongkongu Roseann Rifeová z AI.
V tejto súvislosti vyzvala Peking, aby prepustil všetkých väzňov svedomia, povolil slobodné pôsobenie zahraničných i domácich novinárov a podnikol kroky k zastaveniu popráv. Vyjadrila tiež pochybnosti ohľadne odhodlania Číny skutočne naplniť prísľuby o úplnej slobode médií počas olympiády.
Podľa správy AI sa ochrana ľudských práv s prípravou na olympijské hry zhoršila vo väčšine sledovaných oblastí. Čínske úrady údajne naďalej zatvárali, zadržiavali a násilne vysťahúvali jednotlivcov, vnímaných ako hrozba pre zdanie stability a harmónie, ktoré chcú prezentovať pred svetom. Najviac sú ohrození aktivisti a novinári zaoberajúci sa problematikou ľudských práv, uvádza AI.
Svetoví lídri, ktorí sa zúčastnia na olympiáde, musia podľa AI verejne prehovoriť o problematike ľudských práv v Číne a podporiť jednotlivé prípady väzňov svedomia. V opačnom prípade si ich postoj bude možné vysvetliť tak, že je pre nich prijateľne, aby sa olympijské hry konali v atmosfére utláčania a prenasledovania, vyhlásila Rifeová.
TASR o tom informovala Monika Navrátilová, tlačová hovorkyňa AI Slovensko.