Uviedla to v pondelok Organizácia Spojených národov. Afganistan produkuje viac ako 93 percent svetového ópia a Úrad OSN pre drogy a kriminalitu (UNODC) odhaduje, že priamo v krajine minulý rok spracovali na heroín 60 percent. Všetky chemikálie na tento proces do Afganistanu prepašovali. "Pochádzajú z Číny, Južnej Kórey, Ruskej federácie, Európy a niektorých ďalších štátov," uviedla zástupkyňa UNODC v Afganistane Christina Oguzová.
"Často počúvame, že Afganistan je pôvodcom všetkého zla v zmysle problémov s drogami vo svete. Myslím si, že je to nesprávne. Nie je správne obviňovať len Afganistan z problému s heroínom vo svete," uviedla na stretnutí s novinármi v Kábule. UNODC odhaduje, že okolo 13 tisíc ton chemikálií je potrebných na heroín vyrábaný v Afganistane, pričom objem ópia tvorí 8200 ton. Chemikálie sa v iných štátoch vyrábajú legálne na priemyselné účely. "Vo väčšine prípadov aj sú legálne exportované, keď sa však dostanú do bodu určenia, zabavia ich a prepašujú do Afganistanu," dodala Oguzová, podľa ktorej chemikálie často putujú cez Pakistan, Irán a ďalšie susedné štáty. Väčšina heroínu v Európe pochádza z Afganistanu.
Afganská produkcia ópia prudko stúpla od zosadenia Talibanu z vlády koncom 2001 a napriek nákladnému úsiliu zvrátiť vývoj zo strany medzinárodných spojencov, hlavne Veľkej Británie a Spojených štátov. Boj proti výrobe drog nadobudol ďalší význam, keďže Taliban a údajne aj niektorí vládni predstavitelia ťažia z nezákonného obchodu. Ako povedala Oguzová, "mnohým vplyvným drogovým magnátom sa podarilo uniknúť spravodlivosti po telefonáte s vysokými úradníkmi afganskej vlády". "Sú to ľudia, ktorí majú moc a vplyvných priateľov. Stačí im použiť mobilný telefón, aby sa podozrivý dostal na slobodu bez spravodlivého súdu. Hovorím tomu telefonická spravodlivosť," dodala zástupkyňa UNODC.