Praha 28. júla (TASR) Bezletová zóna v okruhu plánovaného amerického radaru v Česku, ktorá bude podľa typu lietadla stanovená na 4,5 alebo 13,5 kilometra, je absolútne nedostatočná.
Tvrdí to skupina českých expertov, ktorá zverejnila vlastnú štúdiu zdravotných rizík spojených s radarom v brdských lesoch juhozápadne od Prahy.
Štúdia, pod ktorou sú podpísaní fyzik Petr Pokorný z Fyzikálneho ústavu Akadémie vied ČR, špecialista na rádiové vlny Milan Hlobil a vojenský analytik a publicista Stanislav Kaucký, tvrdí, že pre cestujúcich v civilných lietadlách môže byť zdraviu nebezpečné ožiarenie z lúča radaru, ktorý sa odrazí od iného lietadla alebo od inverznej vrstvy atmosféry, až do vzdialenosti 50 kilometrov. Takéto rozšírenie bezletovej zóny je však nereálne, pretože by sa dotýkalo až medzinárodného letiska v Prahe-Ruzyni.
Ďalšie varovanie štúdie sa týka javu zvaného atmosferický vlnovodný kanál. Pri vzniku tohto atmosferického javu by radar mohol údajne ohroziť zdravie osôb až na vzdialenosť stoviek kilometrov.
Závery najnovšej štúdie venovanej radaru odporujú záverom iných expertov, ktorí v marci v správe pre českú vládu konštatovali, že činnosť radaru nebude predstavovať žiadne zdravotné riziko. Túto tzv. vládnu správu však nedávno spochybnil vicepremiér a minister životného prostredia ČR Martin Bursík (SZ), podľa ktorého vedci, ktorí materiál vypracovali, nemali prístup k tajným armádnym údajom, a parametre amerického radaru iba odhadli.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar