Praha 28. júla (TASR) Náčelník Generálneho štábu Armády Českej republiky Vlastimil Picek varoval ministerstvo obrany pred plánovaným nákupom taktických dopravných lietadiel CASA C-295M španielskej výroby.
Ako prvý o tom informoval týždenník Euro s tým, že generál Picek v júni ministerke obrany Vlaste Parkanovej (KDU-ČSL) poslal správu, v ktorej má k lietadlu najmä technické výhrady - vadí mu krátky dolet stroja a neschopnosť prepravovať kolesovú techniku.
Generálny štáb sa proti tomuto typu lietadiel vyslovil už aj v minulosti, keď ho vo svojich analýzach označil za nevyhovujúci potrebám českej armády.
České ministerstvo obrany podpísalo v júni so španielskou spoločnosťou CASA, členom konzorcia EADS, memorandum o porozumení, ktoré potvrdzuje zámer Prahy kúpiť tri lietadlá typu C-295M a ďalší stroj získať výmenou za päť nepoužívaných zakonzervovaných českých podzvukových stíhačiek L-159.
Proti údajne netransparentnému výberovému konaniu sa pred časom ostro ohradila konkurenčná talianska spoločnosť Alenia Aeronautica ktorá vyrába nákladné vojenské lietadla Spartan C-27J. Taliani sa sťažovali nielen na českom ministerstve obrany, ale aj na českom Úrade na ochranu hospodárskej súťaže. Sťažnosť zaslali aj Európskej komisii.
Nové nákladné lietadlá by mali v českej armáde nahradiť dosluhujúce stroje ešte sovietskej výroby An-26. Podľa generála Piceka španielsky stroj nedokáže absolvovať prelet z Afganistanu do Česka bez medzipristátia, v nemocničnej úprave má málo ležadiel a nedokáže prepravovať žiadnu pásovú či kolesovú techniku, ktorú má česká armáda vo výzbroji. Výhrady sú aj k letovej rýchlosti a výkonnosti motorov - na rozdiel od konkurencie by lietadlo C-295M po vysadení jedného z motorov nedokázalo vystúpiť dostatočne vysoko, aby prekonalo afganské hory.
Nákup nových dopravných strojov pre českú armádu, v ktorom figuruje aj výmena stíhačiek L-159, je pokusom ministerstva nájsť pre nepoužívané bojové lietadlá odberateľa. České podzvukové stíhačky by v rámci výmenného obchodu mali skončiť v Bolívii
Česká armáda si v 90. rokoch objednala 72 kusov L-159, ale skôr než o vojensky opodstatnenú objednávku išlo o snahu politikov zabrániť krachu zbrojovky Aero Vodochody. Česká armáda v operačnom nasadení ponechala 25 lietadiel a 47 strojov zakonzervovala. O predaj nepotrebných ale úplne nových strojov sa česká vláda intenzívne snaží od roku 2004.
Podľa vojenských expertov sa projekt L-159 už natoľko predražil, že tieto lietadlá spolu so servisom stáli český štát už asi 100 miliárd českých korún. Kontrakt mal pôvodne hodnotu 25 až 30 miliárd Kč. Hodnota zakonzervovaných lietadiel sa rok od roka znižuje, pretože lietadla starnú fyzicky aj morálne. Experti sa obávajú, že ak sa stroje nepodarí do niekoľkých rokov predať, bude ich potom Česko môcť niekomu už iba darovať.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) bar